Arrestohen në Athinë 2 shqiptarë, pjesë e trafikut të kokainës

17/09/2014:25

Shperndaje:


Nën-Drejtoria për Prokurorinë e Drogës mori pjesë në një hetim pan-Evropian të koordinuar nga Europol për të shpërbërë bandën shqipfolëse të quajtur “Kompania Bello”, e cila importonte kokainë nga Amerika Latine në Evropë.
Një total prej njëzet personash u arrestuan, dy prej të cilëve ishin të vendosur në Atikë. Një urdhër arresti ishte në pritje ndaj njërit prej autoriteteve italiane pasi ai dyshohet se koordinonte trafikun e drogës për llogari të grupit kriminal.
Hetimi, i koduar “Los Blancos”, filloi nga autoritetet italiane në maj 2015 dhe që atëherë është zgjeruar në Gjermani, Spanjë, Hungari, Greqi, Hollandë, Mbretëri të Bashkuar, Rumani, Shqipëri dhe Mbretëri të Bashkuar. Emiratet Arabe.

Një shtetas shqiptar 40-vjeçar me qendër në Ekuador përshkruhet si kryetari i rrethit. Ai mbajti kontakte me anëtarët e kartelit të Amerikës Latine dhe transportoi sasi të mëdha kokainë në portet kryesore të Evropës. Anëtarët e organizatës më pas transportuan drogën në vende të ndryshme të BE-së. fshehur në kamionë me ngarkesë të ligjshme.

Gjatë hetimit pesë-vjeçar, 84 anëtarë të tjerë të organizatës u arrestuan dhe më shumë se 3.8 ton kokainë dhe më shumë se 5.5 milion euro u sekuestruan, ndër të tjera.

Dy shtetasit shqiptarë të arrestuar në 15 shtator në Atikë u dërguan në Prokurorin kompetent.

https://youtu.be/pfLQF4Vn1d8


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.