Aktori minoritar: Në Shqipëri ndiheshim të barabartë, mbiemri im është Nikuli jo Nikulis

15/12/218:39

Shperndaje:

Aktori me origjinë nga minoriteti grek në Shqipëri Kosta Nikuli, i ftuar në një emision të televizionit Ant1 në Greqi, ka folur edhe për origjinën e tij.

Kosta Nikuli është shprehur se “kërkoj që mbiemri im të flitet Nikuli dhe jo Nikulis, për të mbajtur mend nga ku e kam prejardhjen“.

Ai ka vijuar duke rrëfyer edhe për vitet e fëmijërisë në Shqipëri, duke thënë se “në Shqipëri asnjëherë nuk jam ndier i huaj, ndiheshim të barabartë me shqiptarët dhe se për herë të parë këtë diferencimin mes minoritarëve grekë dhe shqiptarëve e kam ndier në Greqi“.

INTERVISTA E KOSTA NIKULI


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.