Sot festohet 9 Tetori, dita kur trupat britanike çliruan Sarandën

09/10/238:47

Shperndaje:

Clirimi i qytetit te Sarandes perkujtohet ne 9 Tetor, dite kur trupat britanike pas disa ore luftimesh, arriten te clirojne pikat strategjike te cilat mbaheshin nga forcat gjermane, te cilat me pas u larguan drejt Greqise.
Ne betejen per clirimin e qytetit nga trupat gjermane dhane jeten e tyre 6 ushtare britanike, ndersa te plagosur mbeten 16 ushtare te tjere.


Kontributi dhe gjaku i te reneve britanike per clirimin e Sarandes  u permend ne Sarande vetëm në vitin 2019, pas një seri shkrimesh dhe faktesh historike të pakundërshtueshme të sjella nëpërmjet Saranda Web, por ende në qytet nuk është vendosur asnje pllake perkujtimore ne nder te gjakut qe derdhen per clirimin e qytetit.

VIDEO


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

KËRKOHET KUJDESTARE PËR GRUA TË MOSHUAR NË FSHATIN XARRË
Moonlight Bar kërkon Sanitare nga ora 15:00 – 17:00. Pagesë shumë e kënaqshme
Vangjel Tavo takim me banorët në Vuno: Zyrat për ju do jenë të hapura
Anullohet linja e tragetit Brindisi – Sarandë
Vangjel Tavo merr pjesë në inaugurimin e impiantit të ujërave të ndotura në Himarë – VIDEO
Petro Gjikuria hap Fushatën Elektorale në Himarë

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.