Reagon Prokurori i Sarandës: Dosja në KPK e mbushur me trillime! Shpifësit do i çoj në gjykatë

08/04/1916:17

Shperndaje:


Vetëm pak ditë pasi doli përballë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, prokurori i Sarandës Edison Ademi ka reaguar nëpërmjet një njoftimi për media, duke pohuar se gjetjet e anëtarëve të KPK, bazohen mbi trillime dhe sajesa dashakeqase.

“…pretendimet në lidhje me lëvizje apo kontakte të miat me persona të dyshimtë nuk janë aspak të vërteta dhe për këtë fakt kam sqaruar gjerësisht dhe me prova bindëse Komisionin e Pavaruar të Kualifikimit në seancë dëgjimore…”-shruan prokurori Ademi.

Më tej prokurori Ademi thotë se personat që tentojnë ta njollosin pa të drejtë, por dhe për ata individë që i ndihmojnë, do të bëjë përpjekjet maksimale që të marrin përgjigjen ligjore të merituar.

“…në lidhje me konstatimet e ILDKPKI ju bëj me dije se jo vetëm që nuk janë reale, por raporti i tyre është në kundërshtim flagrant me ligjet e Republikës së Shqipërisë, por dhe është paraqitur tej afateve ligjore, fakt për të cilin ata nuk kanë patur as kurajon të japin sqarimet e arsyes se kësaj sjelljeje…”-shprehet Ademi.

Prej 17 vite prokurori Ademi është pjesë e sistemit të drejtësisë, duke shërbyer në prokurorinë e Vlorës, Sarandës dhe prokurori të tjera. Pritet që ditën e nesërme Komisioni i Pavarur i Kualifikimit të japë vendimin nëse Ademi do konfirmohet ose jo në detyrë.

Ndërkohë më poshtë “Shqiptarja.com” zbardh të plotë reagimin publik të prokurorit Ademi duke pohuar:

”Të nderuar bashkëqytetarë, në veçanti të qytetit tim të lindjes Vlorës ku kam punuar për rreth 17 vite! Pasi jam njohur me tituj të mediave në lidhje me seancën time dëgjimore në përfundim të hetimit administrativ, duke ndjerë detyrën time qytetare të sqaroj opinionin publik dua t ju siguroj:Pretendimet në lidhje me lëvizje apo kontakte të miat me persona të dyshimtë nuk janë aspak të vërteta dhe për këtë fakt kam sqaruar gjerësisht dhe me prova bindëse Komisionin e Pavaruar të Kualifikimit në seancë dëgjimore.

Këto pretendime tërësisht të pavërteta janë injektuar në mënyrë tinzare me kontributin e personave të dënuar dhe narkomanë, apo dhe të tjerë që i kanë ndihmuar, për të dëmtuar qëllimisht imazhin tim në kuadrin e këtij procesi. Ju falenderoj që praktikisht e keni thënë apo transmetuar tashmë dukshëm opinionin tuaj për mua!

Ju garantoj se ashtu si dhe më parë për këta persona, të cilëve nuk u ka shërbyer dënimi për t u rehabilituar dhe rikthyer me dinjitet në shoqëri, por vazhdojnë të jenë në të njëjtën rrugë të paligjshmërisë dhe krimit, madje tentojnë dhe të më njollosin pa të drejtë, por dhe për ata që i ndihmojnë, do të bëj përpjekjet maksimale që të marrin përgjigjen ligjore të merituar.

Duke ju falenderuar dhe njëherë për besimin tuaj tek unë dhe kontributin që në mënyrë publike keni dhënë për personin tim në këtë proces, Ju garantoj se unë do vazhdoj të jem ai që ju njihni prej dy dekadash dhe nuk do të lëkundem përpara asnjë lloj paligjshmërie!

Në lidhje me konstatimet e ILDKPKI ju bëj me dije se jo vetëm që nuk janë reale, por raporti i tyre është në kundërshtim flagrant me ligjet e Republikës së Shqipërisë, por dhe është paraqitur tej afateve ligjore, fakt për të cilin ata nuk kanë patur as kurajon të japin sqarimet e arsyes se kësaj sjelljeje”. Elton Qyno / shqiptarja.com


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.