Kompleksi Islamik i Xhermehalles, Delvine

29/03/2115:09

Shperndaje:

Kompleksi Islamik i Xhermehalles, Delvine ndodhet në lagjen Xhermëhallë në Delvinë.

Kompleksi Islamik i Xhermehalles, Delvine përbëhet nga, hamami, i vetmi në llojin e vet në Shqipëri, si dhe xhamia e parë e ndërtuar në Shqipëri:.  Xhamia-mbret, që daton më 1682, xhamia e  e kategorisë “Mbret”.


Kompleksi nis me Çesmën e Llutroit:. Një monument i ndërtuar me harqe guri dhe një sistem kompleks kanalizimesh. Ato furnizonin me ujë hamamin, medresenë dhe xhaminë.

VIDEO


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Banorët e Nivicës përfitojnë nga fushata, pas 1 viti rregullohet pompa e ujit – VIDEO
Blushi paralajmëron Ramën nga Himara: Mos guxo se duart do të mbeten në kuti
Petro Gjikuria hap fushatën në Himarë, kreu i OMONIA: S’kemi nevojë për jabanxhinj politikë
Banorët e Gjashtës: Kemi 2 muaj pa ujë, nesër do protestojmë te zyrat e Ujësjellësit
Banorja e lagjes “Baba Rexhepi” ankesë në Saranda Web: Kemi 1 javë pa pikë uji
NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.