Kisha Shen e Premte Lukove – VIDEO

03/02/2219:16

Shperndaje:

Kisha Shen e Premte Lukove

Një objekt për t’u vizituar në Lukovë eshtë kisha Shen e Premte Lukove.

Kisha daton prej vitit 1600 dhe ndodhet në faqen e një kodre… Me pamje nga deti i bukur Jon. Kisha ka gjashtë kolona, ​​të veshura me harqe.

Dikur kisha kishte një kambanë, e cila ishte dhuruar nga mbreti i Napolit në vitin 1695… Por u zhduk në vitin 1967… Gjatë shkatërrimit masiv të kishave dhe xhamive që u bënë nën regjimin e Enver Hoxhës.

Kisha Shën e Premte Lukovë – VIDEO

Ky material u realizua nga Saranda Web falë mbështetjes së Media for All dhe Qeverisë Britanike

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Twitter Saranda Web

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.