KALAJA E LEKURESIT

07/12/1520:09

Shperndaje:

Kalaja e Lekuresit

Kalaja e Lekuresit është një kala e rrënuar në Lëkurës, Sarandë. Kalaja është në një pikë kodre strategjike me pamje nga qyteti i Sarandës, në juglindje të qendrës së qytetit. Nga këtu mund të kontrollohet i gjithë qyteti, si dhe ishujt e Ksamilit. Kalaja ndodhet midis rrënojave të fshatit Lëkurës. Fshati është braktisur në vitin 1878, mbi majën e një kodre të lartë që ngrihet në formën e një piramide.

Kalaja e Lekuresit – Historia

Mendohet të jetë ndërtuar rreth viteve 1537, në kohën kur Sulltan Sulejmani sulmoi Korfuzin dhe i lindi si domosdoshmëri kontrolli i Skelës së Sarandës dhe rrugës që lidh me Butrintin.

Me vendndodhjen e saj strategjike, kështjella ofronte mbrojtje kundër venecianëve dhe mbante një garnizon prej rreth 200 ushtarësh. Kalaja, e cila dikur banonte në fshatin Lëkurës, u bastis nën sulmin e Ali Pashë Tepelenës në shekullin e 18-të dhe është braktisur që nga viti 1878.

Statusin e Trashëgimisë Kulturore Monument Kulture, Kategoria e I. e ka marrë në 30.05.1970.

Kalaja e Lekuresit – Si të shkoni

Kalaja e Lekuresit ndodhet në Kodrën e Lekursit dhe mund të arrihet vetëm nëpërmjet një rruge të vogël që shkon rreth shpinës së kodrës. Nga qendra e Sarandës është rreth 3 deri në 4 kilometra deri në kala dhe nëse vendosni të ecni në kodër, kjo do t’ju marrë afërsisht 45 minuta deri në një orë. Rruga e asfatuar eshte ne gjendje te mire keshtu qe mund te vozisesh me lehtesi dhe ka hapesire te bollshme per parkim. Shumë turne do të përfshijnë gjithashtu një ndalesë në kështjellë dhe marrja me qira e një makine është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer për të zbuluar më shumë rrethinat e Sarandës.

Kalaja e Lekuresit – Çfarë mund të shikoni

Natyrisht vetë kalaja dhe pamjet e saj janë tërheqja kryesore. Nga kalaja e Lekuresit keni ndër pamjet më të mira të Sarandës, gjirit dhe detit Jon me Korfuzin në horizont. Nga kodra keni gjithashtu një pamje të mrekullueshme mbi luginën dhe vargmalin në anën tjetër të kodrës, madje mund të shihni edhe liqenin e Butrintit. Gjatë rrugës lart ose poshtë mund të ndaloni edhe në restorantin Natyra, i cili ka një tarracë të mrekullueshme panoramike.

Edhe nëse nuk jeni duke vizituar restorantin, mund të vizitoni Kalanë e Lekursit falas. Kalaja është ndërtuar në formën e një katrori me dy kulla të rrumbullakëta në drejtim diagonal me njëra-tjetrën. Kulla në këndin juglindor (në krah të hyrjes) është ruajtur më së miri dhe ka një lartësi rreth 7 metra. Muret e kalasë janë ndërtuar nga guri gëlqeror dhe janë rreth 2 metra të trasha dhe gjithashtu arrijnë deri në 7 metra lartësi. Dikur muret kishin një parapet me frëngji në majë, një pjesë e të cilit janë restauruar.

Rreth kalasë mund të gjeni ende mbetjet e fshatit të vjetër të Lëkurës, me shumicën e pjesëve në anën e pasme të kalasë përballë hyrjes. Në portën e hyrjes janë ekspozuar edhe disa artileri të shekullit të 20-të.

Vizitoni Kalanë e Lëkurësit


Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.