Homazh 4 Martirëve të Demokracisë në 25 – vjetorin e vrasjes

12/12/1520:31

Shperndaje:


4 djemtë nga Aliko, që më dhjetor të 1990 u ekzekutuan në kufi, në kërkim të lirirsë së munguar në diktaturë, janë përkujtuar me nderime paraditen e sotme. Familjarë, banorë, autoritete vendore, dhe të ftuar u bënë atyre homazh, duke vënë kurora me lule tek Monumenti në nderim të veprës që u kushtoi jetën, 25 vite më parë. Në qendër të komunës së Alikos është përkujtuar dhe janë nderuar sot 4 djemtë e rënë në kufi në dhjetorin e 1990, 25 vite më parë, në tentativën për të kapërcyer murin e diktaturës, që mbante të izoluar Shqipërinë e atyre viteve nga bota. Me këtë rast në sheshin “Qipro” të Alikos nga organizata politike “Omonia” dhe bashkia Finiq u organizua një ceremoni nderimi, me pjesëmarrjen e familjarëve të djemve të vrarë në kufi. Merrte pjesë edhe konsulli grek në Gjirokstër, Vasilis Tolios, deputeti i Syrizës, në Janinë, Jani Karajani, kryetari i Omonia-s, Leonidha Papa, Kryetari i Partisë MEGA, Kristaq Kiçon, deputeti i PS, Andrea Marto, kryetari i bashkisë Finiq, Leonidha Kristo, nëkryetari i PD, Sarandë, Vesel Koçiu etj. Përpara monumentit u përkujtua ngjarja e vrasjes në kufi të katër djemve nga Alikua: Thimjo Masho, Ajdhon Rafti, Thanas Koçi e Vangjel Mitro. të shpallur me dekret presidencial “Martirë të Demokracisë”. Ceremoninë nderuese e drejtoi kryetari i bashkisë së Finiqit, Leonidha Kristo. Të gjithë ata që e morën fjalën folën në gjuhën greke. Si sot para 25 – vitesh, janë vrarë barbarisht nga ushtarët e kufirit të athershëm 4 – djem të kësaj zone. Ne do t’i kujtojmë përherë. Ata janë një simbol i luftës për liri dhe demokraci, tha Kryetari i Partisë MEGA, Kristaq Kiço


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.