Djegia e Flamurit nga Manoli, protestë në Gjirokastër: Të largohet konsulli grek

17/06/2013:46

Shperndaje:


Pas djegies së flamurit shqiptar nga Manolis Vitos,  “Djemtë e Labërisë” kanë protestuar para Konsullatës Greke në Gjirokastër dhe kanë kërkuar largimin e konsullit Lambros Kakizis.
Ata kanë protestuar për largimin e konsullit grek pasi sipas tyre ai ka nxitur urretjen etnike dhe po ndërmerr një fushatë kundër interesave të shqiptarëve duke kontribuar në shkombëtarizim të shqiptarëve.
Gjithashtu Platforma e Shoqatave Atdhetare Shqiptare i ka drejtuar një kërkesë shtetit shqiptar për largimin e konsullit grek dhe largimin e monumenteve greke në Shqipëri.

Pjesë e protestës ishte edhe deputeti Kristaq Papa, i cili është shprehur se ka një manifestim paqësor nga ana e tyre.
Gjatë protestës janë arrestuar tre organizatorët Arben Kola dhe Andon Kola dhe Florijan Canaj dhe janë shoqëruar qytetarë të tjerë. Protestuesit lajmëruan do të mblidhen para komisariatit që të lirohen të arrestuarit.

VIDEO https://youtu.be/MSaRsQSl6_E

https://youtu.be/MSaRsQSl6_E


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.