Çekia hap konsullatë në Sarandë, për jugun e Shqipërisë

17/12/2116:38

Shperndaje:

Interesi i qytetarëve të Çekisë për të vizituar Shqipërinë dhe veçanërisht Sarandën, ka qenë vit pas viti i lartë, çka reflektohet edhe në hapjen e Konsullatës, e cila ndryshe nga vendet e tjera të cilat konsullatat i kanë kryesisht në Gjirokastër apo Vlorë, Republika Çeke ka përzgjedhur të caktojë si kryeqendër të Jugut të Shqipërisë pikërisht Sarandën

Republika e Çekisë ka hapur Konsullatë për qarqet e Vlorës dhe të Gjirokastër në qytetin e Sarandës. Konsulle e Republikës Çeke për Qarqet Vlorë dhe Gjirokastër në Sarandë do të jetë Lolita Poda Jorkieëitz.

Vitin e kaluar rreth 15 mijë shtetas çekë vizituan Shqipërinë dhe në pjesë e madhe prej tyre edhe Sarandë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.