Butrinti ‘nuk braktiset’, fluks vizitorësh nga Shqipëria, Kosova, vendet e Ballkanit dhe Lindja

10/07/2014:30

Shperndaje:


Qyteti antik i Butrintit ndryshe nga sajtet e tjera arkeologjike që janë krejtësisht të boshatisura, po pret disa turistë. Ata janë kryesisht shqiptarë të Kosovës, por edhe turistë nga Maqedonia e Veriut, Bullgaria e Polonia. Fluksi më i lartë shënohet në fundjavë, thotë drejtori Erlind Sulo.

“Kemi shqiptarët e Kosovës që dynden në fundjavë dhe Butrinti është një nga atraksioni që ata e kanë përzemërt. Duke parë fluksi po rritet, ministria e kulturës ka lancuar nismën e diela falas. Të dielën e kaluar u shënua numri më i lartë që par pandemisë me 1100 vizitorë”, tha Drejtori i Parkut Kombëtar Butrint, Erlind Sulo.
Situata në parkun e Butrintit është premtuese. Kanë ardhur vizitorë me kombësi të ndryshme por kryesisht nga Ballkani dhe Europa Lindore”, theksoi Sulo.

Butrinti u shpall qytet muze më qershor 1961 dhe është vlerësuar si pasuri e trashëgimisë së njerëzimit. Ai mbrohet nga UNESCO që nga viti 1992.

VIDEO https://youtu.be/bqdbBao1ylY

https://youtu.be/bqdbBao1ylY


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.