Autoritetet greke nuk hapin Qafë Botën as për punonjësit e agrumeve

26/10/2017:42

Shperndaje:


Pavarësisht se në mënyrë informale ishte njoftuar se pika e kalimit kufitar  të Qafë Botës  do të hapej për punonjësit sezonalë në datat 25 tetor  deri në 10 nëntor, dicka e tillë nuk ka ndodhur dhe Qafë Bota edhe sot vijon të jetë e bllokuar.

Të mërkurën është njoftuar një takim i autoriteteve vendore greke të Igumenicës me autoritetet shëndetësore të menaxhimit të krizës së COVID 19 në Greqi për të diskutuar lejimin e qarkullimit në Qafë Botë.

Pak ditë më parë qindra banorë të zonave kufitare shqiptare zhvilluan në Qafë Botë një protestë për hapjen e Pikës kufitare dhe lejimin e lëvizjes së punëtorëve sezonalë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.