Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit protestë në hyrjen e qytetit Antik kundër dhënies me koncension

10/07/2219:03

Shperndaje:

Dhënia më koncesion e Parkut Kombëtar të Butrintit ka sjellë sërish reagimin e aktivistëve që janë bashkuar në mbrojtje të këtij parku.

Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit ka protestuar duke kërkuar që Butrinti të mos jepen me koncesion. Aulon Kalaja aktivist, tha se i bëjmë thirrje qeverisë shqiptare dhe parlamentit të Shqipërisë i cili voton symbyllazi marrëveshjen dhe ua jep të huajve Butrintin.

Ne do ta mbrojmë shpirtin e kombit tonë”, Butrintin tha Kalaja, në një deklaratë para portës së hyrjes së veprës së madhe historike. Kalaja tha se kemi përgatitur nje dosje të cilën e kemi dërguar edhe në UNESKO por do ta dërgojmë edhe në Gjykatën Kushtetuese.

Aulon Kalaja tha gjithashtu, se dekreti i presidentit do të kthehet në Komisionin e Ekonomisë në datën 12 korrik, ndaj ai fton qytetarët në Tiranë të martën në orën 10:00 t’i bashkohen protestës.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.