Lajme Policia Slide Show 

Policia e Sarandës publikon rezultatet e operacionit të natës së kaluar

Seksioni për trafiqet dhe narkotikët në Komisariatin e  Policisë Sarandë ka publikuar rezeltatet e operacionit të zhvilluar gjatë natës së kaluar, operacion që është zhvilluar edhe me pjesmarrjen e forcave të DELTA Force. Sipas policisë, u arrestua në flagrancë një shtetas  23-vjeçar, banues në Sarandë, pasi nga kontrolli në mjetin e tij iu gjetën dhe bllokuan 44 gr. lëndë narkotike e llojit Cannabis Sativa. Gjithashtu policia njofton se  u arrestua në flagrancë një shtetas 24 vjeç, banues në Sarandë, pasi nga kontrolli në mjetin e tij iu gjet dhe bllokua 1…

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Vidhet një lokal gjatë natës në Sarandë

Komisariati i Policisë Sarandë njofton se gjatë natës, në lagjen nr. 4 është vjedhur lokali i një shtetasi vjeç 65 banues në Sarandë. Pasi pronari ka shkuar në lokal ka konstatuar vjedhjen e një televizori plazma 42 polesh. Policia nga ana e sajë njofton se po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë dhe nëse gjendet hajduti do të përballet me nenin 134 të Kodit Penal.  

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Zhduket 18-vjeçarja në Delvinë, burri vë alarmin

Policia e Sarandës dhe Delvinës kanë nisur kërkimet për një vajzë 18-vjeçare, për të cilën ka bërë kallëzim bashkëshorti i saj. Sipas burimeve nga blutë, më datë 04.10.2017, një shtetas 34-vjeçar, banues në një fshat të Delvinës, ka bërë kallëzim se i është larguar nga banesa bashkëshortja 18-vjeçare. Policia thotë se po punohet për gjetjen e saj.  

Read More
Lajme Policia Slide Show 

2 Vjedhje në Sarandë, vodhi 1 palë çorape, arrestohet në flagrancë

2 Vjedhje në Sarandë, vodhi 1 palë çorape, arrestohet në flagrancë. Komisariati i Policisë Sarandë raporton se gjatë 24 orëve të kaluara kanë ndodhur 2 vjedhje. Konkretisht: U arrestua në flagrancë një shtetas vjeç 57 banues në Vlorë, pasi në lagjen Nr.1, ka vjedhur një bluzë, një portofol të zi dhe një palë çorape tek nje dyqan me pronar një 32-vjeçar, banues në Sarandë. Më datë 01.10.2017, gjatë natës, në lagjen nr. 4, është vjedhur dyqani i një shtetasit vjeç 55, banues në Sarandë, ku i kanë marrë 6 rrota…

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Hajdutët në aksion: Vjedhin edhe tabelat e sinjalistikës dhe kasetofona

Hajdutët në aksion: Vjedhin edhe tabelat e sinjalistikës dhe kasetofona. Persona ende të paidentifikuar kanë vjedhur disa tabela të sinjalistikës rrugore në aksin rrugor Metoq-Çukë në Sarandë, ndërsa një tjetër grabitje ka ndodhur në fshatin Shalë ku është vjedhur një kasetofon makine. Policia e Sarandës bën me dije se më datë 28.09.2017, gjatë natës, në aksin rrugor Metoq–Çukë, kanë vjedhur katër tabela të sinjalistikës rrugore. Punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë. Neni 134 i Kodit Penal. E ndërsa një tjetër…

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Kapen 2 afganë në Qafë-Botë, kërkojnë azil në Shqipëri

Kapen 2 afganë në Qafë-Botë, kërkojnë azil në Shqipëri. Dy emigrantë të paligjshëm janë kapur nga policia kufitare shqiptare pranë Qafë-Botës dhe konkretisht në vendin e quajtur “Shkëmbi i Bufit”. Mësohet se 2 shtetasit nga Afganistani kishin hyrë ilegalisht në Shqipëri nëpërmjet kufirit nga Greqi. Sipas marëveshjeve ndërkombëtare, 2 afganët kanë zgjedur të kërkojnë azil në Shqipëri dhe janë dërguar në QKP azilkërkuesve Babru, Tiranë.  

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Valë e re emigrantësh nga Siria, Iraku dhe Algjeria drejt Shqipërisë

Valë e re emigrantësh nga Siria, Iraku dhe Algjeria drejt Shqipërisë. Një valë e re emigrantësh nga vendet arabe, të cilët hyjnë nga territori grek po i drejtohet Shqipërisë. Vetëm gjatë ditës së djeshme, në tre raste të ndryshme, janë kapur nga policia e Gjirokastrës 16 persona. Konkretish, në aksin rrugor Kakavijë-Jorgucat, u kapën 3 shtetas të huaj nga Siria. Nnë Gjirokastër, në sektorin e ish postës, tek “Mulliri”, u kapën 6 shtetas të huaj nga Iraku. Në Gjirokastër, në afërsi të agjencisë së vjetër të udhëtarëve, u kapën 5…

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Arrestohet biznesmeni sarandiot, ja përse akuzohet

Sarandë Kundërshton me armë forcat e policisë dhe largohet, por arrestohet brënda pak minutash. Arrestohet në flagrancë, për disa vepra penale shtetasi : Timoleon Babi, 50 vjeç, banues në Sarandë. Arrestimi i tij u bë pasi më datë 15.09.2017, ky shtetas pranë hotelit në pronësi të tij në lagjen ”Nr.1” kishte pushtuar një sipërfaqe të konsiderueshme toke, në mënyrë të paligjshme dhe se ky shtetas po kundërshtonte policinë bashkiake e cila kishte shkuar për të verifikuar rastin. Policia Bashkiake ka kërkuar ndihmën e policisë së rendit. Kur efektivët e Komisariatit…

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Hajdutët sulmojnë fshatrat, por natën e kaluar dështuan në 2 raste

Hajdutët sulmojnë fshatrat, por natën e kaluar dështuan në 2 raste. 2 raste tentativash për vjedhje janë shënuar natën e kaluar në fshatrat e Sarandës. Rastet janë shënuar në fshatin Vagalat, Bashkia Finiq, ku hajdutët kanë tentuar të vjedhin 2 banesa, ku nuk ka patur persona brenda. Banesat u përkasin një 49 dhe një 53-vjecari, të cilët ndodhen në vendin fqinj si emigrantë. Nga ana e saj policia ka bërë konstatimin pas njoftimit të marrë prej fqinjëve dhe ka referuar materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë.  

Read More
Lajme Policia Slide Show 

Bënin punime në shtëpitë e tyre, ndiqen penalisht 2 persona

Bënin punime në shtëpitë e tyre, ndiqen penalisht 2 persona. Policia njofton se janë referuar materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për një shtetas vjeç 49, banues në Sarandë. Kjo pasi dyshohet se në lagjen Nr.3, në garazhin e banesës po ndërtonte një mur me tulla, pa leje. Gjithashtu, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për një shtetas vjeç 53, banues në Lazarat Gjirokastër. Kjo pasi dyshohet se në lagjen nr.3, Sarandë, në pallatin që ka ndërtuar me leje, po bënë ndryshime duke kryer punime me…

Read More