Xhamia e Gjin Aleksit, Rusan Delvinë – Xhamia Gjin Aleksi Rusan Delvinë

07/03/2217:48

Shperndaje:

Xhamia e Gjin Aleksit ose Xhamia Gjin Aleksi ndodhet në Rusan, Delvinë, dhe është monument i trashëgimisë kulturore.
Xhamia historike e Gjin Aleksit është ndërtuar në Shek. XVI. Xhamia Gjin Aleksi mendohet se është ndërtuar mbi rrenojat e një kishe bizantine, ndërsa në oborrin e saj ndodhet edhe një teqe.

Xhamia e Gjin Aleksit është monument kulture dhe vitet e fundit shfaq interes të lartë për tu vizituar nga pushues vendas dhe të huaj.

VIDEO

Ky material u realizua nga Saranda Web falë mbështetjes së Media for All dhe Qeverisë se Britanise se Madhe.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.