Prangosen 4 policisë grekë, akuzohen se torturuan një të burgosur shqiptar

12/03/2318:08

Shperndaje:

I burgosuri shqiptar u ankua se kur mbërriti në Korydallos, i vendosën një helmetë që të mos i shiheshin goditjet në kokë.

Tre oficerë policie dhe shefi i tyre u dërguan në prokurori publik të akuzuar për torturë dhe fyerje të dinjitetit njerëzor pas ankesës së një të dënuari shqiptar .

Sipas informacioneve, shqiptari, i cili vuan dënimin me burg për drogë dhe grabitje, është ankuar në polici se teksa ndodhej në kafazin e transfertave nga Selaniku në Korydallos , e kanë goditur në kokë, ndërsa ai i ka kërkuar ujë. rrugën dhe nuk i dhanë .

Ai u ankua gjithashtu se kur mbërriti në Korydallos i vendosën një helmetë në mënyrë që të mos shiheshin goditjet në kokë. 

Brenda kafazit ndodheshin njëmbëdhjetë të burgosur të cilët gjithashtu dëshmojnë se policia e ka rrahur të dënuarin shqiptar, ndërsa për kaskën policët grekë pretendojnë se ai e mbante pasi tentonte ta godiste vetë kokën në kafaz.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.