Koronavirus/ Kontrolle edhe në portin e Sarandës

30/01/2015:09

Shperndaje:


Masa për kontrollin ndaj koronavirusit janë marrë edhe në Portin e Sarandës, aty ku mbërrijnë pasagjerët nga vende të ndryshme të botës nëpërmjet aeroportit të Korfuzit. Mjekët bëjnë kontrollin me termometër elektronik ndërsa për pasagjerët që mund të vijnë nga Kina bëhët kontroll më i imtësishëm.

Specialistja e Shëndetit Publik, Zhulieta Këndezi është shprehur se deri më tani nuk ka pasur asnjë rast shqetësues.

“Presim anijen, komunikojmë me kapitenin për shëndetin e ekuipazhin dhe të pasagjerëve. Në radhë të parë i pyesim marrim listën nëse ka nga vendet aziatike, nëse s’ka këta që janë kontrollohen me termometrin elektronik. Nësa ka një rast të dyshuar thërrasim ambulancën, kalon nga urgjenca merren kampionet e gjakur dhe vijon andej më tej”, shprehen specialistët për masat që merren në Portin e Sarandës.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.