Kisha e Shen Merise, Manastiri Krorez – VIDEO

25/06/2119:54

Shperndaje:

Kisha e Shen Merise, Manastiri Krorez

 

Kisha e Shen Merise, Manastiri Krorez – Kisha e Manastirit të Shën Mërisë Krorëz është ndërtuar në një breg shkëmbor, në një pozitë natyrore të mbrojtur dhe njëkohësisht piktoreske, prej nga hapet një pamje e gjerë e peizazhit bregdetar.
Ndodhet mbi plazhin e Krorëzës dhe mbërritja këtu mundësohet vetëm me ecje në këmbë
Nga ndërtimet e vjetra të manastirit kanë arritur deri në ditët e sotme kisha, kulla dhe një ndërtesë me çardak.
Kisha ne Krorez është pikturuar në vitin 1672, por këto piktura janë dëmtuar rëndë si pasojë e shkrimit të emrave nga ushtarët përgjatë viteve të ateizmit.

 

VIDEO

 

 

Është e tipit në formë kryqi me kupolë, me përmasa të brendshme 7,90×4,40 m.
Ambjenti i altarit ndahet nga një ikonostas prej muri guri, me tri hapësira hyrjeje.
Aktualisht Kisha e Shen Merise Manastiri Krorez rrezikon shembjen për shkak se rrënjët e pemëve të mbira përgjatë viteve kanë depërtuar në muret e kishës. Saranda Web

 

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

in sarandaweb


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Banorët e Nivicës përfitojnë nga fushata, pas 1 viti rregullohet pompa e ujit – VIDEO
Blushi paralajmëron Ramën nga Himara: Mos guxo se duart do të mbeten në kuti
Petro Gjikuria hap fushatën në Himarë, kreu i OMONIA: S’kemi nevojë për jabanxhinj politikë
Banorët e Gjashtës: Kemi 2 muaj pa ujë, nesër do protestojmë te zyrat e Ujësjellësit
Banorja e lagjes “Baba Rexhepi” ankesë në Saranda Web: Kemi 1 javë pa pikë uji
NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.