Italianët kërkojnë respektimin e ushtarëve të tyre që luftuan për çlirimin e Delvinës

19/09/1920:02

Shperndaje:


Atashehu Italian ne Ambasaden Italiane ne Tirane Fabio Carnaco ka vizituar diten e sotme qytetin e Delvines.
Pergjate takimeve qe ai ka patur me kryetaren e bashkise Delvine Majlinda Qilimi dhe nenprefektet e Delvines dhe Sarandes, ai eshte interesuar per te renet Italiane, te cilet pas kapitullimit te Italise, iu bashkuan Luftes Antifashiste Nacional Clirimtate se “Brigates 19 Sulmuse” dhe rane ne luften e Delvines “21 Korrik 1944”
Me pas ai ka shkuar per te nderuar dhe vendosur kurora ne memorialin kushtuar Deshmoreve te Luftes, memorial ne te cilin jane shkruar dhe emrat e ushtareve italiane dhe ka kerkuar me shume vemendje per kontributin e tyre.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.