Historia e themelimit të Klubit Sportiv Butrinti

01/12/1918:11

Shperndaje:

THEMELIMI I KLUBIT SPORTIV BUTRINTI

Gjurmet e para te KLUBIT SPORTIV BUTRINTI  datojne ne vitin 1932 dhe ekipi përmendet me emrin BUTRINTO.
Ne kete kohe ekipi ka zhvilluar ndeshje miqesore edhe ne kuadrin e Prefektures me ekipet “Leka i Madh” te Permetit, “Drita” e Gjirokastres, “Vetetima” e Himares dhe “Namik Delvina” te Delvines.
Levizja sportive drejtohet nga nje shoqeri sportivo artistike.
Pavarsisht se nuk ka dokumenta per daten e sakte te themelimit, ekipi mendohet se eshte krijuar ne vitin 1930, pas vendimit te Federates Sportive Shqiptare per krijimin e shoqerive sportive.
Ne 25.01.1936 jane bere zgjedhjet e shoqerise, ku kryetar ishte Kristofor Harito dhe pergjegjes per futbollin Solomon Jontovi (hebre).
Pas vitin 1944 ekipi nuk degjohet, dhe vetem ne fund te 1948 skuadra, e cila përmendet me emrin Saranda, merr pjese ne Kupen e Republikes, ku ne grup me te ishin ekipet e Delvines, Dervicani dhe Libohova.
Pas vitit 1950 në Sarandë krijohen shoqëritë Puna, Dinamo, Spartaku dhe Studenti.
Emri Butrinti ekipit i rikthehet përsëri në vitin 1963 dhe lojtarët mbanin në bluzat e tyre stemën e Deas së Butrintit.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.