Barbaria e luftës së Putin kundër Ukrainës, foshnja 18-muajsh vritet gjatë armëpushimit

05/03/2216:59

Shperndaje:

Fotot tregojnë nënën e shkatërruar të Kirillit, Marina Yatsko dhe dhe bashkëshorti i saj Fedor, të pikëlluar ndërsa përqafojnë trupin e tij të pajetë të shtrirë në një barelë në një spital në qytetin e rrethuar. 

Më vonë, një punonjës i traumatizuar mjekësor shihet i ulur në dyshemenë e spitalit, i tronditur dhe i zhgënjyer pasi nuk arriti ta shpëtonte 18-muajshin.

Ukraina anuloi një evakuim të planifikuar të më shumë se 200,000 civilëve nga Mariupol dhe Volnovakha, pasi forcat e Kremlinit injoruan armëpushimin e premtuar dhe vazhduan të godasin qytetin. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se bisedimet janë duke u zhvilluar për të vendosur një armëpushim dhe për të siguruar që korridori humanitar ishte rënë dakord fillimisht për pesë orë midis orës 12 pasdite dhe 17:00 me orën e Moskës, pasi autoritetet lokale u thanë njerëzve të strehoheshin. 

Por ministria ruse e mbrojtjes pretendon se të shtënat erdhën nga brenda të dy komuniteteve kundër pozicioneve të Kremlinit, se askush nuk po përdorte dy korridoret humanitare të ofruara


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.