Avullojnë “gjahtarët çeçenë”, autokolona prej 56 tankesh hidhet në erë

27/02/2213:41

Shperndaje:

Rusisë iu dha një goditje e rëndësishme kur një kolonë e forcave speciale çeçene të dërguara për të vrarë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky u hodhën në erë nga vendasit vetëm dy ditë pas misionit të tyre. 

Grupi i armatosur – i famshëm për dhunën e tyre barbare dhe abuzimet e të drejtave të njeriut – thuhet se është zhdukur pasi karvani i tyre prej 56 tankesh u hodh në erë pranë Hostomelit, në verilindje të Kievit, nga gjuajtja me raketa ukrainase në ditën e dytë të çeçenëve. vendosjen. Është e paqartë se sa të vdekur – por numri ka të ngjarë të shkojë në qindra. 

Në mesin e çeçenëve që thuhet se janë zhdukur ishte gjenerali Magomed Tushaev. Ai ishte komandant i brigadës së 141-të të gardës kombëtare të motorizuar – forca elitare e kreut të shtetit çeçen Ramzan Kadyrov.

Tushaev ishte fotografuar gjithashtu me Kadyrov, në një masë të rëndësisë së tij për regjimin çeçen. 

Kadyrov madje besohet se ka vizituar skuadriljen e tij të dënuar në një pyll ukrainas përpara vdekjes së tyre të supozuar. 

Vrasjet e raportuara të skuadronit terrorist janë një goditje psikologjike dërrmuese për përpjekjet e ngecura të Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën. Premiera ruse e kishte dërguar grupin për të kapur ose vrarë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, duke e ditur fare mirë se reputacioni brutal i luftëtarëve do të shkaktonte frikë të mëtejshme në zemrat e ukrainasve të rrethuar. 

Secilit luftëtar iu dha një kuvertë letrash me foto të zyrtarëve ukrainas që u ishte thënë të synonin.  


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.