Zjarret pranë parkut të Syrit të Kaltër, 1 helikopter në ndihmë për fikjen – VIDEO

09/07/2414:20

Shperndaje:

Zjarret pranë parkut të Syrit të Kaltër, 1 helikopter në ndihmë për fikjen Mbrëmjen e djeshme, disa vatra zjarresh janë aktivizuar në malin e Sopotit, pranë parkut të Syrit të Kaltër, duke shkaktuar shqetësim të madh tek banorët dhe turistët që vizitojnë këtë zonë të mrekullueshme natyrore.

 

 

Situata u përshkallëzua shpejt, duke bërë që autoritetet lokale të marrin masa emergjente për të frenuar përhapjen e zjarreve dhe për të mbrojtur parkun dhe zonat përreth. Për të përballuar këtë situatë të vështirë, një helikopter është angazhuar në operacionet për fikjen e zjarreve. Ky mjet ajror është duke bërë përpjekje intensive për të shuar flakët dhe për të parandaluar dëme të mëtejshme.

 

Operacionet ajrore janë mbështetur gjithashtu nga ekipet e zjarrfikësve në terren, të cilët po punojnë pa ndërprerje për të kontrolluar situatën dhe për të siguruar sigurinë e banorëve dhe vizitorëve. Ndërsa zjarret kanë shkaktuar dëme në disa zona pyjore, fatmirësisht zjarri është mbajtur larg zonave të banuara dhe Parkut të Syrit të Kaltër


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

KËRKOHET KUJDESTARE PËR GRUA TË MOSHUAR NË FSHATIN XARRË
Moonlight Bar kërkon Sanitare nga ora 15:00 – 17:00. Pagesë shumë e kënaqshme
Vangjel Tavo takim me banorët në Vuno: Zyrat për ju do jenë të hapura
Anullohet linja e tragetit Brindisi – Sarandë
Vangjel Tavo merr pjesë në inaugurimin e impiantit të ujërave të ndotura në Himarë – VIDEO
Petro Gjikuria hap Fushatën Elektorale në Himarë

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.