Vritet gazetari i New York Times, Brent Renaud, raportonte mizoritë e pushtuesit në Ukrainë

13/03/2213:23

Shperndaje:

Vritet gazetari i New York Times, Brent Renaud. Ai është fitues i çmimit ‘Pulitser’ në gazetari.

“Korrespondenti 51-vjeçar i New York Times u vra sot në Irpin. Një tjetër reporter u plagos. Ata po përpiqen t’i nxjerrin nga zona e luftimeve.”, shkruan La Republica.

Lajmi është dhënë fillimisht nga drejtuesi i policisë së rajonit të Kievit, 

“Pushtuesit vrasin në mënyrë cinike edhe gazetarë të mediave ndërkombëtare që po përpiqen të tregojnë të vërtetën për mizoritë e trupave ruse në Ukrainë. Sot është qëlluar për vdekje në Irpin një korrespondent 51-vjeçar i medias me famë botërore New York Times. Një tjetër gazetar mbeti i plagosur. Aktualisht po tentojnë ta nxjerrin viktimën nga zona e luftimit”, ka shkruar Nebitov në Facebook.

Ai ka publikuar edhe një letërnjoftim dhe pasaportë gazetareske editoriale, sipas së cilës kjo video është një gazetar, shtetasi amerikan Brent Renaud (Brent Renaud).


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.