Promovohet libri i Vangjel Agora “Aroma e një kohe që po ikën”

30/11/2112:23

Shperndaje:

Është promovuar sot në Sarandë libri kushtuar 60-vjetorit të Estradës së Sarandë “Aroma e një kohe që po ikën” e Autorit Vangjel Agora.

Cila “arome” valle?! Cila kohe?! Sigurisht, ajo e institucionit artistik kulturor me te rendesishem te Sarandes, Estrades Profesioniste, qe mbush 60 vjet. “Aroma” e nje historie te bukur,e nje arti te bukur, ku e qeshura, humori, hareja e mbushen kete qytet dhe i dhane permes skenes aq shume entuziazem, bukuri ekenaqesi!

“Aroma” e atyre qindra skegeve, kupleteve, parodive,kengeve, komedive muzikore, aktoreve, kengetareve, muzikanteve te talentuar, qe rrugeve te qytetit kane mbetur si spikama drite e tinguj, tretur ne fryme e ne shpirt. Dhe diku aty, ne breg te detit, buze mbremjes dhe shetitores teksa çapojme me te dashurit tane, ne bunacat dhe avujt e asaj ujane qe na mbush me jod e ffeski, ne mbamendjen e sarandioteve – ja, mu aty frymon edhe Ajo, kujtesa e estrades sone,e artisteve tane.

Nje kujtese e embel, kredhur ne mallin dhe nostalgjite tona. Por kujtesa, miqte e mi, pervec nostalgjive, mallit dhe pershpirtjeve, ka nevoje per pergamena, per shkrimin. Sepse kot nuk thote fjala e urte latine ‘Aerba vola, scripta mane” (“fjala fluturon, shkrimi mbetet”).

Fjala, germa eshte fuqia e Zotit, madje edhe libri i vjeter e thote: “Ne fillim ishte fjala E pra, na duhet kjo “fjale Nje fjale per vetveten. Dhe ky liber qe i kushtohet rrugetimit te Estrades Profesioniste te Sarandes, per ne eshte si ato pergamenat e kahershme, qe mbanin gjalle historine, kujtesen, diturite, mitet,religjionet, filozofine. FlALEN.

Ky aktivitet u transmentua drejtpërdrejt nëpërmjet Saranda Web

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.