Porta hyrëse e Onhezmit, Sarandë

21/08/219:26

Shperndaje:

Porta hyrëse e Onhezmit

Gjatë një xhiroje anës shëtitores së Sarandës, nëse i hidhni sytë poshtë drejt detit, syri do tu zërë një shkëmb të madh, i cili duket se ka hedhur rrënjë aty në breg.

“Porta hyrëse e Onhezmit”, e njohur ndryshe si “Shkëmbi”, është një monument kulture i kategorisë së parë me një status mjaft të veçantë. Rrënojat e Portës me hark, të cilat vazhdojnë të ekzistojnë ende, janë pjesë e Kalasë së Onhezmit dhe i përkasin periudhës Romake.

Duket se koha kërkon ta gërryejë këtë shkëmb madhështor duke e ngrënë pak e nga pak, por ai vazhdon të mbajë qëndresë. Bazamenti i tij ruhet nga një “këmbë” që dikur formonte portën, ndërsa një pjesë e shkallareve ndodhet pak metra më tutje.

Ky objekt tërheq vëmendjen e çdo vizitori në Sarandë e madje mund të themi se është një element identifikues i qytetit, i cili vihet në fokusin e çdo fotografie që shkrepet brigjeve të Sarandës…


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Banorët e Nivicës përfitojnë nga fushata, pas 1 viti rregullohet pompa e ujit – VIDEO
Blushi paralajmëron Ramën nga Himara: Mos guxo se duart do të mbeten në kuti
Petro Gjikuria hap fushatën në Himarë, kreu i OMONIA: S’kemi nevojë për jabanxhinj politikë
Banorët e Gjashtës: Kemi 2 muaj pa ujë, nesër do protestojmë te zyrat e Ujësjellësit
Banorja e lagjes “Baba Rexhepi” ankesë në Saranda Web: Kemi 1 javë pa pikë uji
NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.