Policia konfirmon arrestimet në Delvinë

06/05/1610:22

Shperndaje:


Tre efektivë të policisë rrugore janë arrestuar mbrëmë në Delvinë pas hetimeve të Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave në Ministrinë e Brendshme.
Policët e arrestuar janë Osman Tozo, Shkëlqim Vrapi dhe Artan Aliani, të tre të akuzuar për shpërdorim detyre.
Mësohet se Artan Aliani është shef i qarkullimit rrugor në komisariatin e Delvinës. Aliani i ndryshoi emrin drejtuesit të automjetit që u përfshi në aksident, i cili rezultonte të ishte pa patentë.
Konkretisht, policët favorizuan një drejtues mjeti që disa ditë më parë kishte berë një aksident, të cilin e shoqëruan në komisariat. Shoferi i shoqëruan ishte pa leje drejtimi dhe e lanë të lirë duke e ndërruar me një të afërmin e tij që dispononte patentë.
Njoftimi i policisë
SHÇBA e Vlores ka arrestuar 3 punonjës te policise se qarkullimit rrugor ne Delvine, per shperdorim detyre. Te arrestuarit jane:
– N/Komisar Artan Alinani, 47 vjeç, me detyre Specialist Sherbimi dhe Pergjegjes grupi ne seksionin e kontrollit dhe menaxhimit te qarkullimit rrugor ne Komisariatin e Policise Delvine.
– Inspektor Osman Tozo, 49 vjeç, me detyre Trupe sherbimi ne Seksionin e kontrollit dhe menaxhimit ne Komisariatin e Policise Delvine.
– Inspektor Shkelqim Vrapi, 51 vjeç, me detyre Trupe sherbimi ne seksionin e kontrollit dhe menaxhimit ne Komisariatin e Policise Delvine.
Ndalimi i tyre u be pasi ne date 2 maj 2016, rreth ores 13.00, ne nje rruge te qytetit te Delvines, automjeti i tipit “Mercedes Benz”, me targe DL 3134 A, ne pronesi te shtetasit M.A., por i drejtuar nga shtetasi A. Sh. u perplas me automjetin me targa greke YZX 4089.
Pavaresisht ngjarjes se ndodhur, Shefi i Sektorit te Qarkullimit Rrugor ne Komisariatin e Policise Delvine N/Komisar Artan Alinani, dyshohet se ka ndryshuar emrin e drejtuesit te automjetit me targe DL 3134 A te perfshire ne ngjarje, shtetasit A.Sh., pasi nuk kishte Leje Drejtimi, me nje shtetas tjeter.
Ne realizimin e ketij akti falsifikimi jane perfshire edhe efektivet e policise Inspektor Shkelqim Vrapi dhe Inspektor Osman Tozo. Punonjesit e policise N/Komisar Artan Alinani, Inspektor Osman Tozo, Inspektor Shkelqim Vrapi kane kryer veprat penale “Shperdorimi i detyres”, kryer ne bashkepunim, dhe “Falsifikimi i dokumentave”, nga personi qe ka per detyre te leshoje dokumentin, kryer ne bashkepunim, parashikuar nga nenet 248 e 25 dhe 186/3 e 25 te Kodit Penal.

.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.