Pëllumb Pipero: 15% e të shtruarve janë në gjendje të rëndë, zbatoni masat, situata është shumë serioze

30/03/208:38

Shperndaje:


Sipas prof. Pëllumb Pipero, mjek infeksionist, situata është kritike: “Rastet e konfirmuara, të prekura nga virusi kanë arritur në 212, me 15 raste të reja në 24 orët e fundit.
75 përqind e tyre janë të shtruar në Spitalin Infektiv në Tranë, 15 përqind e të shtruarve janë në gjendje të rëndë, në luftë për jetën.

Numri i atyre që kanë humbur jetën për shkak të infeksionit është rritur në 10.
Nëse rastet nuk gjurmohen sipas udhëzimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe qytetarët nuk zbatojnë rreptësisht masat kufizuese të qeverisë, këshillat e mjekëve, atëherë qetësia është e rreme, situata është shumë serioze” tha për DW, prof. Pipero.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.