Parlamenti Evropian rekomandon që Ukrainës t’i jepet statusi i kandidatit për në BE

01/03/2217:19

Shperndaje:

Parlamenti Evropian miratoi me shumicë dërrmuese një rezolutë që u kërkon vendeve anëtare të BE-së të punojnë për t’i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit.

Rezoluta u miratua me 637 vota pro, vetëm 13 deputetë votuan kundër, 26 abstenuan.

Rezoluta dënon luftën e Rusisë kundër Ukrainës, kërkon që Rusia të tërheqë të gjitha trupat e saj nga territori ukrainas dhe u bën thirrje institucioneve të BE-së të punojnë për t’i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit për në BE.

Parlamenti Evropian nuk ka kompetencë të marrë asnjë vendim në procesin e statusit kandidat dhe procesin e anëtarësimit në BE, këto vendime janë tërësisht në kompetencë të shteteve anëtare të BE-së. Zëri i Parlamentit Evropian është një rekomandim dhe qëndrimi i tij mbetet i njëjtë: për shumë vite, ai rekomandon që Ukrainës t’i jepet statusi i kandidatit dhe të fillojë negociatat e anëtarësimit.

Duke diskutuar pushtimin rus të Ukrainës, eurodeputetët shprehën mbështetje të palëkundur për Ukrainën dhe përpjekjet e saj për t’u bashkuar me komunitetin evropian.

Në fjalimin e tij sot në Parlamentin Evropian, Presidenti Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Bashkimit Evropian që t’i sigurojë Ukrainës të gjithë mbështetjen e nevojshme dhe perspektivat e anëtarësimit.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.