PALAVLIA – Fshati Palavli Delvine – VIDEO

17/02/2419:13

Shperndaje:

PALAVLIA – Fshati Palavli, i vendosur në afërsi të qytetit të braktisur të Kamenicës në Delvinë, është një oaz i qetë në mes të natyrës së bukur dhe historisë së mëhershme. Kjo qytezë e braktisur ka një histori të pasur dhe një trashëgimi kulturore që ende shfaqet në strukturat e tij arkitektonike dhe në traditat e banorëve të Palavlisë.

Palavlia është një fshat tipik, me shtëpi të vogla me gurë dhe rrugë të ngushta me kalldrëme që ngjajnë me një labirint tradicional. Banorët e fshatit përbëhen nga një komunitet i ngushtë prej 4 fisesh, i cili ende ruan traditat dhe zakonet e tyre të trashëguara gjeneratë pas gjeneratë. Një nga veçoritë më të rëndësishme të Palavlisë është natyra e pasur dhe peizazhi i mrekullueshëm që e rrethon.

Fshati është i vendosur në një kodër malore, duke ofruar pamje të mahnitshme të maleve dhe fushave të gjelbra. Rrethimi natyror bën që Palavlia të jetë një destinacion i preferuar për ata që duan të shijojnë një pushim të qetë dhe të largohen nga zhurmat e qytetit. Megjithatë, një pjesë e rëndësishme e historisë së Palavlisë është edhe qyteti i braktisur i Kamenicës, që ndodhet në afërsi, por edhe beteja e vitit 1847 kundër osmanëve. Kamenica ka një pasuri të fshehur në rrënojat dhe ngjarjet në të kaluar. Disa eksplorues lokalë kanë nisur projekte për të mundësuar shndërrimin e Kamenicës në një destinacion turistik.

Banorët e Palavlisë janë vazhdimisht të përfshirë në përpjekjet për të mbajtur gjallë trashëgiminë e tyre kulturore dhe natyrore. Ata organizojnë ngjarje tradicionale, festa, dhe aktivitete kulturore që shërbejnë si një mjet për të ruajtur identitetin e tyre unik dhe për të prezantuar vlerat e tyre për vizitorët.

Nëse keni fatin të vizitoni Palavlinë, do të përjetoni një miksim të mrekullueshëm të historisë, kulturës dhe natyrës. Fshati Palavli ndodhet rreth 4 km larg rrethrrotullimit të Bajkaj, në rrugën Kardhiq – Delvinë.

Website Saranda Web

Facebook Saranda Web

Instagram saranda.web

Youtube sarandaweb

Twitter Saranda Web

Tiktok saranda.web

Pinterest sarandaweb

Linktree sarandaweb

in sarandaweb


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Petro Gjikuria hap fushatën në Himarë, kreu i OMONIA: S’kemi nevojë për jabanxhinj politikë
Banorët e Gjashtës: Kemi 2 muaj pa ujë, nesër do protestojmë te zyrat e Ujësjellësit
Banorja e lagjes “Baba Rexhepi” ankesë në Saranda Web: Kemi 1 javë pa pikë uji
NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË
KËRKOHET KUJDESTARE PËR GRUA TË MOSHUAR NË FSHATIN XARRË
Moonlight Bar kërkon Sanitare nga ora 15:00 – 17:00. Pagesë shumë e kënaqshme

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.