Masat kundër koronavirusit/ Përleshje të dhunshme në Greqi, qytetarët sulmojnë policinë

09/05/2022:58

Shperndaje:


Protesta kunder masave per parandalimin e perhapjes se koronavirusitjane shenuaredhe ne Greqi. Mediat greke raportojne se nje grup i madh qytetaresh kane protestuar ndaj masave duke krijuar edhe trazira.
Qytetaretjane perleshur me policine e per pasoje disa prej tyre jane arrestuar.

Pjesemarrja e qytetareve ka qene e madhe dhe forcat e policise te shumta.
Policia njofton se nga perleshjetjane demtuar disa automjete dhe moto^ikleta. Gjithashtu disa vitrina dyqanesh dhe supermarketesh jane sulmuar.
Deri me tani mesohet se jane ndaluar 7 persona, nderkohe qe nje vale reagimesh ka shperthyer gjate 24 oreve te fundit, pasi policia nuk lejon askend te dale pa arsye.

Zv-ministri i mbrojtjes civile Nikos Hardhalias, deklaroi se masat kufizuese ndaj epidemise se koronavirusit jane ende ne fuqi dhe se ekziston rreziku i perkeqesimit te situates.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.