Letër nga Saranda për Lulzim Bashën

14/09/1621:24

Shperndaje:


Nga Andart Çetniku. rebelim
I nderuar z. Basha !
Un qe po ju shkruaj, jam një ish drejtues i bandave të Komitetit të Shpëtimit Publik në Sarandë në vitin 1997 . Para vitit 1992 , oficer i armës se lavdishme te Sigurimit të Shtetit . Nuk e di e mban mend apo jo atë kohë të artë po mbase ke qenë me studime jashte e nuk e ke përjetuar “live” atë moment historik . Në se është kështu me vjen keq përty ,por nejse , jo të gjithë e kishim atë fat . Momentet heroike janë për heronj dhe ti nuk me dukej brumë i tillë.
Mos u çudit pse ta shkruaj këtë letër !
Arsyeja është se mësova nga media që te kishin bërë qepaze, leckë si i thonë këtej nga Jugu ne mbledhjen e Grupit Parlamentar te PD-së për humbjen në Dibër . Me ngjalli emocione dhe me ktheu kujtesën mbrapa në vite, fakti se njeri prej atyre që të kishte “thyer brinjët” ishte komandanti ynë i lavdishëm i 1997 m Arben Imami , Gjenerali i thoshim atëherë .Nuk habitem që te sulmon e të urren si krietar i PD, kështu ka bërë gjithnjë me krietaret e PD te pakten qe kur e kam njohur un ne vitin 1997 . Gjeja që urrente me shume ishte PD-ja dhe demokratet sidomos krietarin i sajë. Kurë nuk e ka honepsur ! Ne këtë pikë na e kalonte edhe ne të Sigurimit ! E kam pas gjithnjë zili për këtë !
Çfarë t’iu them o z, Basha !
Edhi nga Korfuzi me skaf ditën e dyte të revolucionit tonë. Sa kishim filluar te digjnim Sarandën , kishim sulmuar grabitur e djegur bazën ushtarake detare dhe krejt repartet e ushtrisë, komisariatin e policisë SHUK-un, kishim hapur e djegur burgun dhe disa institucione te tjera kryesisht te fushës se sigurisë, Por gjithsesi ishim te frikësuar mos na sulmonte policia e ushtria nga Tirana. Drejtuesit tanë politikë të PS –se lokale nuk po i jepnin dum . Ishin me te frikësuar se ne krahu i armatosur komunist . Ne këtë dileme të madhe edhi edhe zgjidhja e madhe . U hap llafi që në Sarandë mbërriti Ben Imami nga Greqia që do merret situatën ne dorë. Të na falë Gjenerali , por në fillim nuk patëm shumë besim tek ai . Mua dhe shumë ushtarakëve të tjerë nuk na e mbushte mendjen , na dukej si “ bythëpambuk” . E kishim njohur si aktor e politikan, veshur e pispillosur dhe nuk na e mbushte mendjen si udhëheqës ushtarak, por ishim gabuar rende, na rruat shkolla e sigurimit që kishim bërë. Nuk kaluan pak minuta dhe erdhi ! Ç’të shikoje ! Veshur me rroba ushtarake gjenerali te ushtrisë greke dukej tjetër njeri tamam ai qe na duhej. Ngjante si gjyshi i Pollos kamandant i policise se voroiepirti ne 1913 , Tani po thamë me njeri tjetrin : Le ta provoje e te vije Berisha e ushtria e tij !
Morëm jo vetëm zemër por edhe udhëzime te reja . Nuk e di nga vinin nga Tirana apo Athina por si ushtarak di qe ishin shume efikase dhe siç besoj e di . na çuan në fitoren e madhe . Tani filloi lufta e vërtetë ! Filluam vrasjet . djegiet e grabitjet masive ne Sarandë e rrethina . Ne fillim dogjëm hipotekën dhe bibliotekën e qytetit . Nuk e di as sot pse u zgjidhen këto objektet e para pasi nuk kishin ndonjë vlere apo rrezik nga ana ushtarake por ne na kishin mësuar qe në luftë “ urdhri zbatohet , nuk diskutohet ” . Grabitëm bankën , hotel turizmin , dogjëm gjykatën . Rrahëm e i dogjëm shtëpinë krietarit të Bashkisë , Çapajev Zerës se PD-së . Nuk kishte bere ndonjë gjë, ishte djalë i mirë , por ishte me PD-ne dhe Sali Berishën dhe ne e dinim qe këta te Berishësh , gjenerali nuk i toleronte fare. Sulmuam shtëpinë e kritarit te PD–së Kola Bituni ,, rahmet pastë ,burrë i mire e mësues i nderuar, po e meritonte ishte krietar i PD-së. Nuk e zunë dot , na iku me gjithë familje . I ziu ai po ta kishim zënë !
Por inatin me të madh e kishim me krietarin e SHIK-ut , një malok nga Mirdita, Alfred Duka e quanin , një kapadai me mustaqe vesh me vesh . Nuk eshte se kishte bere ndonjë gjë edhe ky, por meritonte me shume se kushdo. ishte edhe demokrat edhe malok. Për kokën e këtij ishin vene edhe shumë para e donin ata nga Greqia m por edhe për Komitetin kishte rëndësi : di shume gjera thoshin nën zë! Na iku se zumë dot . Ja kishim bërë gati hellin . Si Ali Pasha Caushit të Hormoves do ia kishim bërë. Ku nuk e kërkuam . Na iku kopili ! Sa u mërzit gjenerali qe nuk e zumë dot . Dy tre dite nuk i dilnim dot para ! Po ja nxorëm inatin shoferit te tij , e kapëm dhe e torturuam per vdekje , 14 bajonate i kam ngulur ne trup me këto duar . Donim te na tregonte ku ishin fshehur gruaja dhe djali i kryetarit. Nuk e hapi gojen maloku i poshtër. Do i qante te dy Duka , po ti kishim zënë.
Kulmi i atyre ditëve te lavdishme ishte djegia për se gjalli e një oficeri policie m Gjergji Mehmeti nga Tepelena . Nga puna ne sigurim kisha parë plot vrasje e torturam , po djegie për së gjalli nuk kisha pare kurrë. Sa te rroje do mësojë i ziu njeri ! Djegia kishte lezet . Sa emocione e adrenaline ngjalli për te gjithë ne . Një shoku i tij m Edi nga Vlora u plagos, e zumë të gjalle dhe e kemi torturuar barbarisht . Edhe këtë nuk kishin bere gje po iknin në shtëpitë e tyre. Donim ta detyronin të thoshin para publikut e gazetarëve se e kishte dërguar Berisha te vriste popullin e Sarandësm. Nuk e tha qe nuk e tha kopili.
Nen drejtimin e gjeneralit kishim edhe fantazi . Kapem një malok nga Kukësi . Vinte nga Greqia ku kishte qene emigrant , ishte edhe socialist me duket , ia kemi shkulur dhembet me qyt te kallashit e kane transmetuar “live” tv greke torturimin e tij ne spital .
Po pjesa më emocionuese ishin kapja dhe rrahja publike e deputetit te PD Leonard Demi . U kthye ne linçim e miting publik ! Nuk e shau qe nuk e shau Berishën dhe PD-ne, çami i poshtër. Ato mitingje i kujtoja me nostalgji edhe sot . Ishim te gjithë me armë ne dorë , lloj, lloj armësh e kalibrashm, kishim edhe një tank . Ja permbendte shpesh beri tankun Gjeneralit para se ta merrte shef kabineti kur u be kryeministër ne 2005 . Kishte lezet , jo si tani me grushta e gishta përpjetë . Kishim edhe parulla te bukura , slogane si u thonë tani . Me fantazi e rimë. Njëra ishte me e famshme se e kishte shumë për zemër Gjenerali : “Dy kurva ka Shqipëria – Vjollca Vokshi dhe Liria ”. Këtë Vjollcën e dija që ishte gazetare e Saliut ne TVSH po këtë Lirinë nuk e mora vesh kush ishte . Ndoshta e kishin me lirinë si koncept mendoj , nga që parulla e Saliut ne ate kohe ishte: Liri –Demokraci. Mire e kishin , donin edhe liri reaksionarët .
Luli !
Kjo qe do të them tani ka rendësi te madhe, historike bile prandaj mbaje vesh mire ! Gjenerali i tregoi vlerat e tij të vërteta kur te gjithë te tjerët e dhjenë punën e i ulen brekët para Berishës nga Fatos Nano tek Xhevat Koçiu . E kam llafin për marrëveshjen e Qeverise së Stabilitetit me Saliun . Na tradhtuan , na prishen planet ! Ishim bere gati te vinim ne Tiranë te vrisnim Saliun , punë ditësh ishte ! Sa u mërzit gjenerali ! Po nuk u var Saliu , nuk shpëton ky vend , na thoshte i pikëlluar ! Të këpuste shpirtin i shkreti ! Por e mblodhi veten nuk e njohu qeverinë Fino, dha dorëheqjen nga sekretar i PAD dhe krijoi qeverinë e Vorio – Epirit si Zogarfi ne 1913 me qendër ne Gjirokastër po nuk i eci mire ! Me vonë ti e di u be minister drejtësie beri edhe kushtetuetn bashke me Sabri godon PD e bojkotoi referendumin po ne i mbushen kutite e votimit vete . Iku edhe ne Amerikë me bursë te sillogjeve vrioepirote greke , u be minister i PD dhe sot deputet i sajë .
Na kenaqe shpirtin kur na e dërgove ne Sarandë, sivjet për festen e themelimit te PD-së, atyre qe na shpëtuan gjalle ne 1997. I rregullon gjenerali këta tani – thamë. U hap fjala se do ta sillje ne Vlorë tani qe ndryshove këto grupet e punës ne qarqe por e ndryshove urdhrin në momentin e fundit . Ç’pate me të a derëzi ?! Do ishim kenaqur me te si ne kohen e arte te vitit 1997.
Z. Basha !
Keto që te thash janë vetëm një pjese e trimërive te Gjeneralit ne atë kohë . Ato janë shkruar me germa të arta në histori . Me këto desha vetëm të te qetësoj qe te mos mërzitesh nga Gjenerali e mos na e heq fare nga PD . Te pashë kur dole nga mbledhje e fole me gazetaret , mu duke pikë e vrerëo derëzi ! Na more ne qafe po e bere këtë ! Do hysh ne histori si “tradhtar” le qe do prishesh edhe me “dajkon” matne kufirit per të ! Nuk ta kemi harruar atë punën e detit me Greqinë m hiq edhe Gjeneralin dhe bëji vend kokës . Edhe pse demokrat me dukej se je djalë i urtë e i zgjuar , prandaj te them: mos u mërzit nga Gjenerali ! Saliu , qe ai donte ta vriste m e beri ministër , madje te mbrojtjes e respektoi dhe e njohu edhe si gjeneral . Ty vetëm te kritikoi e akuzoi me gojë e ke varur turinjtë . Mos e përzë nga PD-ja si Saliu ne 1993 se merr inat të madh pastaj . Me sherr e nisi edhe ai ne 1993 me Gjeneralin po pastaj e beri minister e deputet ! Ku i dihet, edhe po e perzuare ti tani , mund te kthehet sërish për ministër kur të vini ju në pushtet . Shpresoj shumë te me dëgjosh porosinë, përndryshe do na detyrosh te marrim edhe kundër teje armët ! Dhe kësaj radhe nuk ka marrëveshje e qeveri stabiliteti të na ndalojë .
Duke ju nderuar me tre gishta lart : Përshëndetje revolucionare !
Andart Çetniku
Sarandë me 14 /09/ 2016

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.