Lajm i mirë! Prova me dopio ventilatorë del me sukses, dyfishohen kapacitetet për të infektuarit me koronavirus

24/03/208:10

Shperndaje:


Në QSUT ka funksionuar prova që bënë dy laborantët që një aparat ventilimi ta lidhin me dy tuba për dy pacientë.
Teknika sot është provuar dhe ka funksionuar duke ofruar mundësinë për të dyfishuar kapacitetet.
Dy laborantët dentarë Besar Lalike dhe Eldian Cepeli kanë marrë përsipër me shpenzimet e tyre, të prodhojnë në laborator pjesë të aparateve të ventilimit.

Kujtojmë se në Spitalin e Sarandës janë vetëm 5 aparatura respiratore dhe nëse do të praktikohet kjo teknikë mund të trajtohen njëkohësisht 10 pacientë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.