KoronaVirusi/ Gjithçka që duhet të dini

09/03/2014:58

Shperndaje:


Gripi ka tendencë të shkaktojë më shumë dhimbje në trup dhe virusi COVID-19 ka tendencë të shkaktojë më ndjesi sikur ke ftohtje të zakonshme me ethe, kollë dhe diarre. Sidoqoftë, në një pjesë të vogël të popullatës me COVID-19, simptomat përparojnë në dëmtimin e veshkave dhe problemet me frymëmarrjen.

Koronavirusi po vijon të përhapet në të gjithë globin, prandaj për të parandaluar sa më shumë infektimin nga ky virus, duhet të ndiqni rregullat bazë të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetit.

Çfarë është koronavirusi?

Koronavirusi përfshihet në familjen e viruseve të quajtur “kurorë” për shkak të imazhit të tyre nga laboratorët, tha Dr. Mark Rupp, një ekspert i sëmundjes infektive në Universitetin e Nebraska.

Sa i rrezikshëm është koronavirusi?

Shumica e koronavirusëve shkaktojnë simptoma të lehta nga të cilat pacientët shërohen lehtësisht.

Kur nisi shpërthimi?

Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetit në Kinë thotë se filloi të marrë raporte në fund të dhjetorit për një virus misterioz pas një numri rastesh pneumonie në Wuhan, një qytet në Kinën lindore me një popullsi prej afro 11 milion njerëz.

Si transmetohet koronavirusi?

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), koronaviruset janë të zakonshme  tek devetë, bagëtitë, macet dhe lakuriqët e natës. Transmetimet nga personi në person mendohet se ndodhin kur një person i infektuar kollitet ose teshtin, të ngjashme me mënyrën se si përhapet gripi dhe patogjenët e tjerë të frymëmarrjes.

Sa shpesh janë shtruar njerëzit në spital për koronavirusin?

Rreziku i kontraktimit të koronavirusit mbetet i ulët për shumicën e amerikanëve, tha Gjenerali i SHBA Kirurgu Dr. Jerome Adams.

Si mund të mbroheni nga infektimi i virusit?

Ju mund të mbroheni nga koronaviruset duke ndjekur praktikat themelore të OBSH.

Sa kohë mund të mbijetojë në sipërfaqe?

Koronavirusi mund të jetë në gjendje të jetojë në sipërfaqe, domethënë metali, qelqi ose plastika, jeton deri në nëntë ditë.

A po i lani duart saktë?

Ekzistojnë disa rregulla të përgjithshme për tu ndjekur kur bëhet fjalë për larjen e duarve tuaja, përfshirë edhe për sa kohë ju duhet t’i mbani ato nën ujë të rrjedhshëm.

A ndihmon higjenizuesi për larjen e duarëve?

Nëse sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm, higjenizuesi i duarve është alternativa tjetër më e mirë,  domethënë nëse përmban të paktën 60 përqind alkool.

A ju ndihmojnë maskat në fytyrë?

“Maska kirurgjikale nuk do të parandalojë marrjen e sëmundjes.”- ka thënë Dr. William Schaffner, profesor i mjekësisë parandaluese dhe sëmundjeve infektive në Universitetin Vanderbilt dhe drejtori mjekësor i Fondacionit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive.

Kush rrezikohet më shumë?

Të rinjtë, qytetarët e moshuar dhe ata me mungesë imune mund të kenë një reagim akut nëse i ekspozohen virusit.

A ndikon tek gratë shtatzëna?

Agjensia e shëndetësisë tha se ndërkohë që rreziku për publikun amerikan mbetet i ulët në këtë kohë, gratë shtatzëna duhet të vazhdojnë të përfshihen në veprime të zakonshme parandaluese për të shmangur infeksionin, siç është larja e duarve shpesh dhe shmangia e kontaktit me njerëzit që janë të sëmurë.

Si kujdeseni për një të afërm që është infektuar?

Edhe nëse pacienti rezulotn me test pozitiv, mund të konsiderohet e sigurt që të vazhdoni t’i përkrahni ato me disa masa paraprake shtesë.

Si ta testoni se jeni infektaur?

Para se të testohen për virusin vdekjeprurës, pacientët duhet së pari t’u  përgjigjen një sërë pyetjesh.

A ka një kurë?

Agjensitë shëndetësore rekomandojnë që pacientët të marrin kujdes mbështetës për të lehtësuar simptomat e koronavirusit.

Mund ta merrni përmes pakove në postë?

Kirurgu i përgjithshëm Jerome Adams tha: Tani nuk ka asnjë provë që koronavirusi të mund të përhapet me postë.

A mund të udhëtoni gjatë kohës që ka shpërthyer koronavirusi?

Ndërsa rreziku i koronavirusit rritet globalisht, të qenit i zgjuar për planifikimin e udhëtimit do t’ju ndihmojë të qëndroni të sigurt.

Si krahasohet koronavirusi me viruset e tjera?

SARS dhe MERS erdhën nga kafshët, dhe ky virus kinez me siguri ka lindur nga kafshët, pavarësisht shumë teorive të publikuara për koronaviruisn.

A është sëmundja e koronavirusit X?

Koronavirusi ka bërë që një ekspert të thotë se i përshtatet kritereve për “Sëmundjen X”, një mbajtës i caktuar në listën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të sëmundjeve që kanë potencial të arrijnë nivelet ndërkombëtare të epidemive.

A do të qëndrojë shumë gjatë koronavirusi?

Doktor Robert Redfield, drejtori i CDC, tha që virusi me siguri do të zhduket  pas këtij  sezoni.

Coronavirus/ Çfarë duhet të dini për sëmundjen misterioze

Koronavirusi përfshihet në familjen e viruseve të quajtur “kurorë” për shkak të imazhit të tij nga laboratorët, tha Dr. Mark Rupp, një ekspert i sëmundjes infektive në Universitetin e Nebraska Qendra Mjekësore.

Ka shumë lloje dhe disa janë të njohura që infektojnë njerëzit. Disa shkaktojnë ftohje dhe sëmundje të frymëmarrjes, ndërsa të tjerët kanë evoluar në sëmundje të tilla si SARS dhe  MERS.

“SARS u përhap në Kinë dhe infektoi rreth 8,000 njerëz gjatë viteve 2002-2003. Përafërsisht 770 njerëz vdiqën pasi u përhap në qytete dhe vende të tjera. Ky është lloji i tretë i koronavirusit të ri që ne jemi duke përjetuar, si një virus me atë që mund të shkaktojë probleme të frymëmarrjes.”– tha Rupp.

Në disa raste të rralla, virusi mund të transmetohet nga kafshët te njerëzit, por zakonisht transferohet gjatë kontaktit mes njerëzve.

Sa i rrezikshëm është koronavirusi?

Koronavirusi ose virusi që njihet si COVID-19, shpërtheu në një treg kafshësh dhe ushqimesh deti në qytetin e Wuhan dhe që prej asaj kohe është përhapur në disa vende të tjera, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Tani sëmundja thuhet se është e transferueshme mes njerëzve.

Ndërsa lajmet për përhapjen e virusit dhe numri i vdekjeve nisi të rritet, shumica e njerëzve ka nisur  të pyes se sa i rrezikshëm është virusi. Shumica e koronaviruseve shkaktojnë simptoma të lehta, siç është ftohja e zakonshme nga e cila pacientët shërohen lehtësisht. Lloje të tjera të virusit,  të SARS dhe MERS  mund të shkaktojnë pneumoni dhe vdekje të mundshme.

SARS vrau 770 nga 8,000 njerëz të infektuar në 2002-2003. MERS vrau rreth tre ose katër nga çdo 10 njerëz të infektuar, thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Në përpjekje për të frenuar përhapjen e sëmundjes (koronaviruset njerëzore kalohen përmes kollitjes dhe teshtitmës, kontaktit të ngushtë personal, prekjes së objekteve dhe prekjen e gojës, hundës ose syve para se të lani duart

Si ndryshon koronavirusi nga gripi: Simptomat për t’u dalluar 

Zyrtarët po i kërkojnë çdo kujt që ka këto simptoma të mundshme të koronavirusit, që të kontaktojë ofruesit e kujdesit shëndetësor për të pyetur për hapat e ardhshëm dhe testimin e mundshëm, por me miliona të infektuar nga virusi në SHBA,  shumë veta po pyesin se të kuptojmë ndryshimin mes gripit të zakonshëm dhe koronavirusit.

“Ekzistojnë aq shumë mbivendosje në simptoma mes gripit dhe COVID-19, por ekzistojnë disa dallime dalluese,” tha Dr. Caesar Djavaherian, bashkëthemelues i Carbon Health, për Fox News.

 “Gripi ka tendencë të shkaktojë më shumë dhimbje në trup dhe virusi COVID-19 ka tendencë të shkaktojë më ndjesi sikur ke ftohtje të zakonshëm me ethe, kollë dhe diarre. Sidoqoftë, në një pjesë të vogël të popullatës me COVID-19, simptomat përparojnë në dëmtimin e veshkave dhe problemet me frymëmarrjen. “-përfundoi ai.

Koronavirusi nga dita në ditë po prek çdo shtet në botë ku deri më tani janë regjistruar 3821 viktima dhe 108,000 të infektuar nga koronavirusi në rang global. Mes viktimave dhe të infektuarëve në botë shumica më e madhe janë të regjistruara në Kinë. Italia tashmë është renditursi vendi i dytë më i prekur nga koronavirusi në botë pas Kinës me 366 viktima. Viktima janë shënuar në Iran, Korenë e Jugut, Britani, Francë, dhe Gjermani. Koronavirusi ka prekur ditën e sotme edhe Shqipërinë ku u shënuan dy rastet e para të pacientëve me koronavirus, me histori udhëtimi nga Italia.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.