Konferenca “Çamëri – o sot, o kurrë” – VIDEO e plotë

01/05/1618:52

Shperndaje:Konferenca “Çamëri – o sot, o kurrë” e zhvilluar ditën e djeshme dhe e përcjellë live nga Konispoli nëpërmjet Saranda Web
Ky ishte mesazhi qe doli nga Konferenca Shkencore dhe Historike qe u zhvillua ne qytetin e Konispolit ne kufi me Greqine nga Shoqata Demokratike Cameria ne Hollande. Dhjeta studiues,historian dhe dhe qytetare came te deportuar ne vitit 1944 moren pjese ne kete event vetem pak dite pasi kjo levizje patriotike u takua me kryetarin e Komisionit europian Martin Shuls ne Bruksel.Ne takim u vu theksi tek rendesia qe ka ceshtia came dhe zgjidhja e saj sa me shpejt qe te jete e mundur duke parashikuar rezistence te forte ne kufirin me Greqine qe sipas te pranishmeve do te thote organizimi i protestave masive dhe disa ditore..
Fotografi Skender Beqiri i ka kaluar te 80-tat dhe kujton me dhimbje kohen kur si femije hyri ne toiken shqiptare pasi familja e tij u masakrua nga ushtria greke.Ne kete video do te ndiqni dhe fjalen e studiuesve dhe shkrimtareve Xhemil Lato, Agron abazaj etj .
Konferenca te tilla Shkencore dhe Historike Shoqata Demokratike Cameria ne Hollande ka organizuar ne Prishtine, Prizeren , Vlore , dhe se fundi ne Konispol.Kjo shoqate ka depoizituar per here te pare ne historine shqiptare dosien e came ne gjykaten nderkombetare te Hages.

.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.