Klerikët ukrainas kërkojnë shkëputjen nga Patriarkana e Moskës, i shërbejnë Putin

02/03/2213:37

Shperndaje:

Apeli u përhap nga rreth dhjetë priftërinj të Kishës Ortodokse Ukrainase të Patriarkanës së Moskës nga kishat e Kievit, Rajonit të Kievit dhe Dnipro. Ata i shkruan një apel Mitropolitit Onufriy duke bërë thirrje për të mbledhur Këshillin Lokal dhe për t’u larguar nga Patriarkana e Moskës.

“I bëj thirrje abatit tim, Fortlumturisë së Tij Mitropolitit Onufriy, që të inicojë mbledhjen e një këshilli lokal të Kishës Ortodokse të Ukrainës, i cili do të ngrejë çështjen e papërshtatshmërisë së anëtarësimit të mëtejshëm në Patriarkanën e Moskës dhe do të ndryshojë statusin kanonik të Kishës sonë. – tha prifti.

Ai iu drejtua edhe kreut të Kishës Ortodokse Ruse, Patriarkut Kirill. Ai tha se nuk përmendi emrin e tij në lutje si përgjigje ndaj heshtjes gjatë luftës së Rusisë me Ukrainën dhe kënaqësisë ndaj Presidentit rus Vladimir Putin.

Kujtojmë se Patriarku i Nderit Filaret më herët i bëri thirrje Mitropolitit të Kishës Ortodokse Ukrainase të Patriarkanës së Moskës Onufriy për t’u bashkuar me Kishën Ortodokse të Ukrainës.

Duhet të theksohet se në fillim të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, kreu i UOC-MP Onufriy u bëri thirrje qytetarëve të Ukrainës që të luten për ushtrinë, shtetin dhe popullin ukrainas.

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.