Greqia vendos rregulla të rrepta: 70% e plazhit publik, shezllonët 4 metër larg ujit

24/03/249:09

Shperndaje:

Greqia vendos rregulla që të paktën 70 për qind e zonave të plazhit nuk duhet të lejohen të pushtohen nga shezllone.

Në plazhet në rezervatet natyrore, 85 për qind e zonës duhet të mbetet e lirë. Përveç kësaj, shezllonet duhet të vendosen të paktën katër metra larg ujit. Në disa plazhe do të ndalohen tërësisht shezllonet.
Rregullat e reja duhet t’i bëjnë vendasit të lumtur, pasi grekët kanë protestuar vazhdimisht në vitet e fundit për t’u mbrojtur kundër përhapjes së shezlloneve.

Në të ardhmen, bizneset që japin me qira shezllone dhe cadra dielli do të lejohen të zënë maksimum gjysmën e një plazhi. Kjo synon të garantojë që plazhet mund të vizitohen pa pagesë edhe nga vendasit.
Dronët do të përdoren për të siguruar respektimin e rregullave. Kushdo që shkel këto rregulla do të gjobitet dhe rrezikon t’i mbyllet biznesi.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.