Greqia anullon vendimin për hapjen e kufijve me Shqipërinë dhe njofton datën e re

12/06/2016:22

Shperndaje:


Greqia sapo ka dale me një vendim të fundit, në të cilën thekson se, hapja e kufijve do të bëhet më 1 korrik. Besohet se ky vendim ka ardhur si pasojë e rritjes së numrit të të prekurve me COVID-19.
Ky vendim vlen për Ballkanin Perëndimor, ndërkohë që fluturimi që është planifikuar për në datën 15 qershor Tiranë-Athinë nuk do të anulohet pasi bllokimi është bërë vetëm për turistët.
Personat që kanë leje qëndrimi nuk bëjnë pjesë në këtë vendim, ata do të lejohen.

Ndërsa prezantuan masat e azhurnuara të sezonit turistik, Ministri i Turizmit Harry Theoharis dhe Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias bënë njoftimet e mëposhtme:
Njoftimet përfshijnë si më poshtë: – Të gjitha aeroportet greke do të mirëpresin të gjitha fluturimet nga jashtë që nga 1 korriku.
Kufizimet për fluturimet nga Italia, Holanda dhe Spanja do të hiqen që nga 15 qershori (kur lejet e para nga jashtë do të lejohen, por vetëm për Aeroportet Ndërkombëtare të Athinës dhe Selanikut).

Kufizimet e tanishme për mbërritjet e jahteve nga jashtë ende janë mbështetur, përveç jahteve me ekuipazhe të cilat nuk mbajnë pasagjerë. Të gjitha lundrimet nga vendet e tjera do të hapen plotësisht më 1 korrik.

Së bashku me hapjen e të gjitha aeroporteve për fluturime të huaja, shtatë pika kufitare në tokë gjithashtu do të hapen plotësisht më 1 korrik. “Plani ynë është gjithëpërfshirës dhe ne kemi kryer tashmë stërvitje urgjente”, tha Theocharis. Ministri shtoi se testimi i rastësishëm do të bëhet në aeroportet për koronavirusin e ri, dhe vizitorët do të jenë të detyruar të presin për rezultatet e testit në një hotel të caktuar. Qeveria ka vendosur një karantinë 7-ditore në një hotel për rezultate negative dhe një karantinë 14-ditore për ato pozitive.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.