Flet motra dhe i dashuri i britanikes së mbytur në Sarandë: Është shkatërruese, jemi zemërthyer

21/09/2220:25

Shperndaje:

Motra e një gruaje britanike që u mbyt para të dashurit të saj gjatë zhytjes në skuba në Shqipëri këtë javë tha sot për Dailymail: ‘Është shkatërruese. Jemi zemërthyer.’

Rebecca Gannon, 29 vjeç, me nofkën Beccie, nga Stone në Staffordshire vdiq tragjikisht gjatë pushimeve në Shqipëri pasditen e së hënës.

Vëllai i saj i përlotur Sam tha: ‘Ajo është motra ime e vogël. Nuk mund ta besoj’.

Ajo ishte me nënën e saj Gillian në biznesin e kuzhinës dhe furrës që ata drejtojnë në Stone ndërsa foli shkurt, duke thënë: “Autoritetet po na japin të gjithë mbështetjen. Është shkatërruese.’

Dyshja ishin shumë të mërzitur për të bërë haraç për momentin me Sam duke thënë: “Kjo vetëm sa ka ndodhur”. 

Rebecca vdiq pasi u gjend në vështirësi ndërsa ishte në një udhëtim eksplorimi nënujor me të dashurin e saj prej katër vitesh Robert Kerans.

Pas ngjarjes së ndodhur pasditen e së hënës në brigjet e Sarandës, në Shqipëri, policia arrestoi pronarin e qendrës së zhytjes Spiranca, i cili quhej Saimir Kushova, 45 vjeç.

Zyrtarët thanë se ai po mbahet nën dyshimin për shkelje të rregullave të shëndetit dhe sigurisë në punë dhe punësimin e një instruktore zhytjeje jo të kualifikuar të quajtur Gerta Brozi. Ai do të dalë në gjykatë të enjten.

Në një deklaratë të marrë nga MailOnline, Roberti i shkatërruar, i cili si e dashura e tij ka një certifikatë zhytjeje PADI, tha: “Unë dhe Rebecca mbërritëm në qendër dhe plotësuam një formular.

Rebecca Gannon, 29 vjeç, vdiq pas një udhëtimi zhytjeje në brigjet e Shqipërisë pasditen e së hënës.

Rebecca Gannon, 29 vjeç, vdiq pas një udhëtimi zhytjeje në brigjet e Shqipërisë pasditen e së hënës.

'Beccie' ishte me pushime me të dashurin e saj prej katër vitesh në atë kohë.  Të dy kishin certifikata zhytjeje PADI+4Shiko galerinë

‘Beccie’ ishte me pushime me të dashurin e saj prej katër vitesh në atë kohë. Të dy kishin certifikata zhytjeje PADI

“Duhet të kemi qenë rreth 12 të gjithë bashkë dhe kemi qenë tre instruktorë – njëri prej të cilëve fliste shumë mirë anglisht dhe që unë e njoh tani është Gerta Brozi.

“Ajo kontrolloi pajisjet, por dukej se nuk i kushtoi shumë vëmendje. E di që kishte një problem me rregullatorin e Rebekës, por Gerta tha se ishte zgjidhur.’

Roberti, i cili është me origjinë nga Norvegjia, jetonte në Staffordshire me Rebecca-n dhe ata besohet se janë takuar gjatë udhëtimit dhe punës së bashku në Zelandën e Re. 

Robert shtoi: “Ne hymë në ujë, por nuk e di nëse problemi u rregullua. Ne kishim hyrë mjaft thellë dhe një nga grupi kishte probleme me presionin dhe doli në sipërfaqe.

“Nuk mund ta shihja Rebekën kur isha në ujë pasi dukshmëria nuk ishte shumë e mirë. Duhet të kem qenë në ujë për rreth 25 minuta dhe kur dola në sipërfaqe pashë një varkë policie pranë nesh dhe atëherë kuptova se diçka e keqe kishte ndodhur.’

Dëshmitarë të tjerë përshkruan se si Kushova u zhyt në ujë për të provuar të ndihmonte Rebecca-n së bashku me anëtarët e tjerë të grupit dhe ata u përpoqën furishëm ta shpëtonin atë me CPR ndërsa Roberti e shikonte i tmerruar.

Videoja e postuar në faqet e lajmeve shqiptare tregon një trup që po transportohej furishëm nga një varkë në Sarandë në bregdetin jugor të Shqipërisë, ku po prisnin mjekët.

Të martën Greta, e cila ishte në varkë dhe është bashkëpronare e Qendrës së Zhytjes Spiranca, tha për MailOnline: “Ne me të vërtetë nuk e dimë se çfarë ndodhi dhe presim që policia të përfundojë hetimin.

“Gruaja britanike që vdiq ishte këtu me të dashurin e saj dhe të dy kishin certifikata PADI për ujë të hapur, kështu që të dy ishin plotësisht të kualifikuar për të zhytur me ne.

“Ajo kishte qenë në ujë për dhjetë minuta dhe më pas u fut në vështirësi, kishte pasur një problem me një rregullator më parë, por ai ishte ndryshuar dhe funksiononte mirë.

Gjëja tjetër që ne e dinim se Saimiri kishte parë se ajo ishte në telashe dhe u zhyt në përpjekje për ta shpëtuar.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.