FESTA E RAKISË – Evenimenti në ringjallje të traditave të hershme

02/11/2114:16

Shperndaje:

Në fshatin Caush të bashkisë Finiq u organizua edicioni i dyte i festës së rakisë. Banorë të zonës dhe përfaqsues të bashksië Finiq si dhe emigrantë të ardhur nga Greqia ndoqën me interes këtë festë e cila vjen si një risi i bashkëpunimit të Bashkisë Finiq dhe Shoqatës Shën Kozma me qendër në Livadhja.

Kryetari i bashkisë Finiq Kristaq Kico, duke folur në këtë event, tha se “Festa të tilla janë shumë të dobishme në këto kohë të vështira pandemie ku mosha e tretë e vuan vetminë më shumë se cdo herë tjetër”.

Kryetarja e shoqatës Shën Kozmai Antoneta Gudi theksoi se ky është edicioni i dytë i festës së rakisë dhe synohet të kthehet në traditë të përvitshmë duke u organizuar në fshatra të ndryshmë cdo vit.

Festa e rakisë është eventi i vetëm që zhvillohet në rajonin tonë duke zgjuar element të traditës së hershme dhe origjinale të gërshetuar edhe në formën e një panairi me kulinarinë dhe kostumografinë popullore.

VIDEO


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.