“Fërkoji mirë nuse, se që kur erdhe ti na mbyti pisllëku..”

03/07/2421:19

Shperndaje:

 

Kryetarja e Partisë Demokratike në Sarandë, Manjola Nikollo, ka bërë një koment ironik për kryetarin e bashkisë, Oltion Çaçi, lidhur me situatën e pastrimit në qytet. Duke cituar një frazë nga filmi i njohur shqiptar, ajo SHKRUAN NË FACEBOOK: “Fërkoji mirë nuse, se që kur erdhe ti na mbyti pisllëku…”

 

 

“Fërkoji mirë nuse, se që kur erdhe ti na mbyti pisllëku..” I tha Tana Marigosë…
Gati një vit më parë zelli (show) për ta mbajtur qytetin pastër ishte i madh.
Çfarë ndodhi që ky zell u zbeh dhe qytetarët po pastrojnë vetë rrugët dhe trotuaret ndërkohë që taksa e pastrimit për familjarët u rrit nga 3600 në 5000 lekë?

Pothuajse një vit më parë, kur kryetari i bashkisë Oltion Çaçi sapo kishte marrë detyrën, doli në një aksion pastrimi për të treguar zellin dhe përkushtimin për ta mbajtur qytetin pastër.

Ironia e Nikollos vjen në një kohë kur taksa e pastrimit për familjarët është rritur nga 3600 në 5000 lekë.  Ndonëse taksa është rritur, cilësia e shërbimit të pastrimit ka pësuar një rënie të ndjeshme, duke lënë banorët të zhgënjyer dhe të frustruar.

 

Komentet ironike të Nikollos janë një pasqyrë e ndjenjave të shumë banorëve të Sarandës, të cilët kërkojnë një veprim konkret dhe përgjegjësi nga autoritetet vendore. Është e qartë se zelli i dikurshëm për ta mbajtur qytetin pastër duhet të rikthehet dhe të përmirësohet, duke u mbështetur në bashkëpunimin dhe përkushtimin e të gjithë aktorëve të përfshirë.

Përmirësimi i situatës së pastrimit në Sarandë kërkon një angazhim të ri dhe të fortë nga ana e bashkisë, për të siguruar që qytetarët të mos ndihen të lënë pas dore dhe që taksat që ata paguajnë të justifikohen me një shërbim cilësor dhe të vazhdueshëm.

 

Qytetarët e Sarandës meritojnë një qytet të pastër dhe të mirëmbajtur. Është koha që autoritetet vendore të dëgjojnë zërin e banorëve dhe të marrin masa të menjëhershme për përmirësimin e situatës së pastrimit. Ironia e Nikollos mund të jetë një thirrje zgjimi për të gjithë, që të rikthehen përpjekjet dhe të rritet përkushtimi për një Sarandë më të pastër dhe më të shëndetshme.


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Banorët e Nivicës përfitojnë nga fushata, pas 1 viti rregullohet pompa e ujit – VIDEO
Blushi paralajmëron Ramën nga Himara: Mos guxo se duart do të mbeten në kuti
Petro Gjikuria hap fushatën në Himarë, kreu i OMONIA: S’kemi nevojë për jabanxhinj politikë
Banorët e Gjashtës: Kemi 2 muaj pa ujë, nesër do protestojmë te zyrat e Ujësjellësit
Banorja e lagjes “Baba Rexhepi” ankesë në Saranda Web: Kemi 1 javë pa pikë uji
NJOFTIM PËR DISA POZICIONE PUNE NË HOTEL OLYMPIA NË SARANDË

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.