Ekspozita “121 jetë suksesi në 121 fotografi”, me tyre edhe sarandiotja Alma Ajazi

23/06/199:12

Shperndaje:


Nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Ilir Meta u çel në mjediset e hapura të Institucionit të kreut të shtetit ekspozita kushtuar grave të suksesshme shqiptare kudo ku jetojnë: në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Zvicër, Gjermani, Itali, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, etj.

Pasi përuroi hapjen e ekspozitës së titulluar “121 jetë suksesi në 121 fotografi” dhe duke mirëpritur zonjat dhe zonjushat që me kontributet e tyre lartësojnë emrin e Shqipërisë në botë, Presidenti i Republikës theksoi se vendi sot ka shume nevoje per qetesine, mencurine dhe impenjimin e grave.

“Ndihem i lumtur veçanërisht për faktin se këto histori suksesi iu dedikohen zonjave shqiptare kudo në botë që na e kanë zbukuruar dhe fisnikëruar Presidencën si asnjëherë tjetër.

Ky ndriçim që ju na sillni këtu, së bashku me historitë tuaja të suksesit në katër anët e botës, është frymëzues për shumë gra dhe vajza të reja shqiptare, të cilat kanë nevojë të kenë më shumë besim e më shumë frymëzim për t’u ndarë me dëshpërimin që vjen shpesh edhe nga pamundësia për të gjetur modelin dhe shembullin e duhur.”

Pasi falënderoi “Albanian Excellence” dhe drejtuesen, znj. Alma Ajazi, me origjinë nga Saranda, tha se me të vërtetë jam nderuar që jam zgjedhur nga ju të jem ndër gratë e tjera të jashtzakonshme. Edhe pse unë mendoj se jam një pikë e vogël e ujit në këtë ujëvarë të bukur. Ne kemi lënë gjurmë pozitive prapa në diasporë, dhe ne si gra kemi tejkaluar vështirësitë.
Ne kemi dëshmuar se asgjë nuk është e pamundur dhe ne do të vazhdojmë të shkëlqejmë. Femrat janë arkitektet e vërteta të shoqërisë.
çfarë është suksesi që mund të më pyesni? suksesi është kur fle në mbrëmje dhe shpirti është në harmoni. I uroj të gjitha zonjat e nderit gjitha të mirat dhe vazhdoni të frymezoni dhe të beni gjëra të mëdha për shoqerine. Shpresoj që prindërit e vajzave të vogla do i shikojnë ato dhe do thonë, Po, femrat munden. Ju faleminderit.

Më tej Presidenti Meta tha se unë jam i bindur që historitë tuaja të suksesit, të sjella së bashku në këtë ekspozitë dhe libër, do të shërbejnë si frymëzim dhe do të bëhen një model i shkëlqyer për vajzat e gratë e reja, që sot ndodhen në momente të vështira, apo që përpiqen të arrijnë suksese në jetën e karrierat e tyre. Me ju Shqipëria bëhet vërtetë zonjë!”

Presidenti i Republikës iu uroi sa më shumë fat dhe suksese të mëtejshme në jetën profesionale dhe punën e tyre, që nxjerr në pah arritjet dhe kontributet e jashtëzakonshme të grave shqiptare kudo në botë.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.