“Çmontohet” karteli greko-shqiptar i drogës, sekuestrohet 1 ton hashash me vlerë 4 mln euro

28/10/2220:18

Shperndaje:

Një bashkëpunim i anëtarëve të kartelit shqiptar të drogës me trafikantë dhe tregtarë grekë rezultoi në krijimin e një organizate kriminale që financonte, kultivonte dhe trafikonte kanabis në të gjithë vendin.

Prokuroria e Narkotikëve e Sigurimit të Atikës arriti të “shkatërrojë” bandën, të lokalizojë plantacionin e fshehtë në një pjesë të thellë të Ilisë dhe të konfiskojë pothuajse një ton hashash, vlera e të cilit i kalon 4 milionë euro. Nëpërmjet dosjes së zbuluar nga protothema.gr, shpaloset e gjithë veprimtaria e bandës.

Struktura organizative dhe rolet ishin të qarta.

Një 30-vjeçar shqiptar kishte marrë përsipër financimin dhe kultivimin e fidanëve të kanabisit dhe, përveç kësaj, gjetjen e fuqisë punëtore të nevojshme, koordinimin dhe furnizimin për kultivimin dhe vjeljen e kanabisit.

Një grek 50-vjeçar kishte marrë përsipër financimin dhe kultivimin e  fidanëve të kërpit dhe gjetjen e mjeteve për të lehtësuar transportin e fuqisë punëtore dhe të furnizimeve në vendin e plantacionit.

Një 56-vjeçar grek kishte marrë përsipër mbikëqyrjen dhe kontrollin e plantacionit, korrjen e kërpit, gjetjen e mjeteve të përshtatshme si dhe ruajtjen e sasive të kërpit për trafikim të mëtejshëm.

Djali i 56-vjeçarit grek, 26 vjeç, kishte marrë përsipër ruajtjen e sasive të kanabisit për trafikim të mëtejshëm.

Një shtetas 49- vjeçar kishte marrë përsipër monitorimin e objektit dhe marrjen e masave paraprake.

Pesë personat e mbetur, të gjithë shtetas shqiptarë, kishin marrë përsipër kultivimin e fidanëve të kanabisit dhe vjeljen e tij.


Ndajeni me miqte:

Postimet e fundit

Alarm për Bizneset në Sarandë: Dhjetra mashtrues janë nisur për Kontrolle False
Restaurant Sea View në Sarandë kërkon të punësojë Ndihmës Kuzhinier/e
BRUNES Sarandë kërkon Prezantuese ShowRoom-i, Agjent terreni dhe Ekonomiste
Nëna denoncon në Policinë e Sarandës: Më ka humbur vajza 16-vjeçare
Banorët e Gjashtës protestë në zyrat e Ujësjellësit Sarandë: DUAM UJË – VIDEO
Banorët e Nivicës përfitojnë nga fushata, pas 1 viti rregullohet pompa e ujit – VIDEO

©SARANDAWEB - 2024 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.