Butrinti nesër ndeshet me Skëndebeun, por situata në udhëkryq

27/09/1612:39

Shperndaje:


Butrinti nesër ndeshet me Skëndebeun, por situata në udhëkryq.
Bashkia Sarande anashkalon situaten e krijuar ne klubun e futbollit Butrinti. Vete presidentja e Butrintit Florjana Koka nuk angazhohet per te zgjidhur ngercin e krijuar.

Ekipi i Butrintit prej 1 muaji vazhdon stervitjen ne stadiumin e qytetit pa asnje ndihme financiare. Jane rreth 20 futbolliste talente te moshes se tyre, qe megjithese kane bere federimet nuk po u jepet asnje shperblim financiar. Vlen per tu theksuar se Bashkia e Kelcyres, Permetit, Memaliaj dhe qytete te tjera qe militojne ne kategori te dyte futbollistet i trajtojne me paga 200 – 400 mije leke te vjetra ne muaj. Ndersa nje bashki e kategorise se pare per nga buxheti, po injoron totalisht futbollin dhe sportet ne Sarande. Ishte kjo bashki dhe drejtuesit e saj qe me papergjegjshmeri te plote hodhen Butrinti 1 kategori me poshte, ndersa tani nuk po levizin as gishtin per ekipin. Ne arken e KF Butrinti nga buxheti kane mbetur akoma edhe 40 milione leke te vjetra, me te cilat behet e mundur zhbllokimi i situates se krijuar. Jane 3 futbolliste nga qytete te tjera, te cilet jane talente per moshen e tyre qe jane afruar te ekipi i Butrintit, te cilet kane probleme me akomodimin dhe trajtimin ushqimor. Kjo situate e krijuar eshte nje turp per bashkine Sarande, pasi vetem gjate sezonit te kaluar nga bashkia jane trajtuar me strehim, trajtim ushqimor dhe paga te majme 7-8 futbolliste nga qytete te tjera, duke harxhuar nga buxheti i taksapaguesve sarandiote nje thes me para, ndersa rezultati dihet per te gjithe: renia nga kategoria.
Zgjidhja e situates se krijuar kerkon nga keshilltaret e bashkise nderhyrje ne buxhet duke korigjuar gabimin e bere ne kohen e miratimit dhe pergjysmimit te tij me endrrat se bashkia do te shiste aksionet e Klubit Butrinti sh.a. Ekipi i Butrintit eshte rinovuar teresisht kete vit me futbollist te rinj te moshes 15-20 vjec dhe rezultatet nuk kane vonuar te vijne. Por kjo gje nuk i hyn ne sy Presidentes Florjana Koka per t’i dhene rrugezgjidhje situates. Butrinti te merkuren do te perballet me 5 here rresht kampionet e Shqiperise Skenderbeun e Korces ne fazen e dyte te Kupes se Republikes. Butrinti vjen ne kete perballje pa topa, baze materiale dhe uniforma sportive, gje e cila eshte nje turp per qytetin e Sarandes.

 


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.