Ekstremisti Karathanos tenton të futet në Shqipëri, ndalohet nga policia

Ka tentuar që të hyjë sërish në territorin shqiptar, nacionalisti grek, Babis Karathanos. Gazetari i Report Tv, Artan Hoxha ka deklaruar se Babis Karathanos pasditen e sotme në orën 16:00 ka tentuar të hyjë në territorin e Shqipërisë nëpërmjet doganës së Qafë Botës por është kthyer mbrapsht nga pala shqiptare për shkak se ai shihet si një element që mund të shkaktojë trazira në ceremoninë e 1 vjetorit të vrasjes së Kacifasit në Bularat.

Ish deputeti i Parlamentit grek, Karathanos, sipas gazetarit Hoxha ishte i shoqëruar nga deputeti i partisë në pushtet në Greqi, Demokracia e Re, Kostantinos Bogdanos dhe shoqëruesi i këtij të fundit Achileas Arvanitis. Edhe vete Karathanos ishte një nga kandidatët për tu bërë deputet nën siglën e partisë Demokracia e Re.

Gazetari ka shtuar se deputeti dhe shoqëruesi i tij nuk janë penguar të futen në Shqipëri pasi pritet të marrin pjesë edhe në festën kombëtare greke që është me 28 tetor dhe mesa duke deputeti ka zgjedhur ta kalojë me minoritarët grek në Shqipëri.

Ndaj Karathanos drejtësia shqiptare ka një dosje të hapur dhe ai është nën hetim, dhe për shkak të procedurave ai nuk është futur në listën e personave ‘Non Grat’ që në të kundërt nuk do ti lejohej hyrja në Shqipëri për asnjë shkak. Për arsye hetimor në mënyrë që ai të vijë në Shqipëri për tu marrë në pyetje Karathanos është hequr nga lista ‘Non Grada’.

Po ashtu gazetari ka bërë me dije se dy javë më parë autoritet shqiptare kanë bërë një listë të re me 15 emra që janë shpallur non grada krahas 61 të tjerëve që u shpallën një vit më parë.

“Frika e autoriteteve shqiptare. Në fakt nuk është frikë por plan masash që duhet të ishte bërë i detajuar edhe herët e tjera për të parandaluar rastin e vrasjes së Kacifas. Në planin e masave …1 vjetori i vrasjes është ditën e hënë, por mesa në Greqi janë tre ditë pushim dhe dita e hënë që është festë kombëtare, aktivitetet të zhvillohen të shtunë. Në Bularat ka patur thirrje nacionalist, ultrafashiste. për të marrë pjesë sa më shumë grekë. Agjencitë tona, Policia SHISH , kanë marrë masa për të parandaluar përsëritjen e masave. Në kufi janë vendosur patrulla në brezin e gjelbërt. Vjet nga atje kaluan shumë persona. Janë dërguar FNSH i fierit Delta në Vlorës dhe FNSH nga tiran. Antiterroiri është aktizuar në të gjithë pikat kufitare. Dy javë më parë janë 15 persona të shpallur ‘non grada’. Vitin e kaluar ishin 61 tashmë janë edhe 15 të tjerë. Në orën 16:00 në Qafë Botë, është regjistrua ka tentuar të hyjë Karathanos, ish deputet i Prlamentit greke. Ndaj tij ka ndjekje penale. sivjet ka qenë në një automjet që udhëtonte edhe deputeti Kostandinos Bogdanos dhe shoqëruesi i tij me mbiemër Artilea Arvanitis kanë tentuar të hyjnë në Shqipëri sapo janë parë të tre i ka kthyer mbrapsht. Por nuk ka penguar Kostandinos dhe shoqëruesin e tij. Ai do të jetë i pranishëm. Është deputet që është në pushtet. Karathanos nuk është i shpallur non grada. Nëse do të shpallej non grada nuk do të hynte. Kthimi i tij është bërë vetëm për ti paraprirë rrezikut.” ka thënë Artan hoxha. Shqiptarja.com