“The Telegraph” bën ftesë për të vizituar Rivierën Shqiptare

22/06/167:33

Shperndaje:


ksamilFoto të një bregdeti të mrekullueshëm mesdhetar, plazhet mahnitëse dhe limane që të lënë pa frymë, nis artikulli i të përditshmes britanike “The Telegraph”, në të cilin ftohen turistët të zbulojnë rivierën e mrekullueshme shqiptare.
Ndërsa pushuesit dynden kudo nëpër detin e Homerit, 50 milje bregdet shqiptar mbeten akoma të “freskëta” pas bllokimit prej një diktaturë komuniste dhe sundimit të mëparshëm të një monarku me emrin Mbreti Zog.
Laguna e Karavastasë është një perlë natyrore, me një ekosistem të pasur, e rrethuar me pyll të pasur të Parkut Kombëtar të Divjakës. Ky është një vend fantastik për të kombinuar kënaqësitë bregdetare me turizmin natyror.
Parku Kombëtar i Llogarasë, ndërkohë, shënon pikën ndarëse mes detit Adriatik dhe Jon.
Dhërmi
Ky është ndoshta më plazhi më i njohur në Shqipëri, që shtrihet me milje të tëra, me ujë të thellë blu.
Ksamil
Dy kryeveprat e kësaj zone, një qëndrim të këndshme në Sarandën historike, mrekullitë e trashëgimisë Botërore (UNESCO) të Butrintit, kjo është një përzierje e përsosur e plazhit dhe kulturës. Ka edhe pikëpamjet e mëdha të Korfuzit, pasi kjo është pika më e afërt në Shqipëri me Greqinë.
Borsh
Me një shtrirje prej katër milje, ky është plazhi më i gjatë i pathyer në Shqipëri, një spektakël i vërtetë.
Pavarësisht nga madhësia e tij, prodhimi i vajit të ullirit është aktiviteti kryesor lokal.

.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.