Rusët dynden drejt bankave për të tërhequr paratë

28/02/2212:12

Shperndaje:

Radhë të mëdha janë parë jashtë bankomatëve në Rusi, pavarësisht se banka qendrore e vendit rriti normat e interesit në një përpjekje për të ndaluar një rritje të rublës.

Fotot tregojnë njerëzit në Shën Petersburg që qëndrojnë në radhë për të përdorur ATM-të aty pranë. Kjo vjen pasi rriten frika e një kolapsi ekonomik në Rusi për shkak të sanksioneve të ashpra perëndimore të vendosura pas pushtimit të Ukrainës tanimë të rrënuar nga presidenti Vladimir Putin .

Në një përpjekje për të ndaluar një ecuri potencialisht katastrofike të rublës, banka qendrore e Rusisë – Banka e Rusisë – po rrit normat e interesit nga 9.5 për qind në 20 për qind këtë mëngjes.

Bordi i saj i drejtorëve fajësoi një ‘ndryshim drastik’ në ‘kushtet e jashtme për ekonominë’ pas rritjes masive të normave të interesit.

Banka Qendrore Evropiane paralajmëroi gjithashtu të hënën se dega evropiane e Sberbank shtetërore ruse – një nga bankat ruse nën sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar – po përballet me falimentimin.  

Vendet perëndimore vendosën sanksione ndaj vendit të Vladimir Putinit pasi ai nisi një luftë brutale ndaj Ukrainës fqinje javën e kaluar, me Britaninë e Madhe, SHBA-në dhe BE-në që ngritën kufizime ditët e fundit. 

Ndërkohë forcat e Putinit deri më tani kanë dështuar të marrin me shpejtësi vendin pas një lufte të egër nga trupat e Presidentit Volodymyr Zelenskyy. Kjo po shkakton ndikim të mëtejshëm ekonomik, me ekspertët që vlerësojnë se lufta po i kushton Rusisë deri në 15 miliardë paund çdo ditë. /dailymail


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.