Plantacion kanabisi në pyjet afër Athinës, prangosen 5 shqiptarë. Kishin ‘bazë’ me armatim të rëndë

01/09/2218:37

Shperndaje:

2000 rrënjë kanabis, armë, kamera nate, bllokues valësh etj kanë qenë disa prej materiale të bllokuara nga policia greke në një super plantacion droge në fshatin Vila afër Athinës. Një video e regjistruar nga një dron është publikuar nga policia dhe duket se plantacioni i kanabisi me 2000 fidanë në mes të një pylli në Vila . Në vendqëndrimin e trafikantëve u gjetën edhe armë të rënda, ndërkohë që kishte edhe rezervuarë të mëdhenj ujitës.

Policia kishte informacione se plantacioni ruhej nga persona të armatosur. Për këtë arsye në operacionin policor morën pjesë dhjetëra policë të blinduar dhe qen të trajnuar posaçërisht. Në ‘bazë’ policia ka gjetur tre persona (të cilët mund të kenë qenë kujdestarët e fidanëve), ndërsa njëri prej tyre ishte gati për përdorte një automatik Scorpion.

Në total u arrestuan pesë shqiptarë (mes tyre dy drejtuesit e grupit) dhe një gjeorgjian (partneri i një prej “menaxherëve”). Njërit prej të arrestuarve iu gjet një armë Beretta me fishekë në karikator.

Gjithashtu, nga hetimet rezultoi se organizata kriminale kishte një makinë, të cilën e kishte vjedhur një punonjës i një kompanie që e përdorte me qira. Mësohet se unaza e ka vjedhur dhe më pas ka ndërruar targat.

Punonjësit e Policisë së Departamentit të Çështjeve të Përgjithshme të Nëndrejtorit të Prokurorisë së Narkotikëve të Selanikut, kanë proceduar në zbërthimin e kësaj organizate kriminale, kur në kuadër të një hetimi shumë mujor, intensiv dhe të plotë, kanë përcaktuar veprimet e anëtarëve të saj në lidhje me kultivimi i fidanëve të kanabisit dhe trafikimi i tyre i mëtejshëm brenda territorit grek dhe kryesisht në prefekturën Atikë.

Mes 5 të arrestuarve shqiptarë është edhe një grua. Të 6 të prangosurit ishin të moshave 24 deri në 45 vjeç, përfshirë dy drejtues të organizatës të moshës 45 dhe 41 vjeç.

Sekuestrimet

(2101) fidane kërpi 50 cm deri në 1.10 m lartësi të cilat u shkulën,

Mitrolozë me karikator, gati për përdorim,

(2) pistoleta, njëra prej të cilave ka një fishek në dhomë;

Fishekë të kalibrave të ndryshëm,

silenciator pistolete,

palë pranga,

Peshore elektronike precize,

Mini laptop-laptop (tabletë ),

(9) telefonat celularë të përdorur për të komunikuar me njëri-tjetrin,

Sistemi portativ i intercom dhe dy transmetues pa tela,

kamera nate,

pajisje për bllokimin e sinjalit,

Shumë mjete bujqësore, vazo të zbrazëta, pako me tokë për vazo, plehra dhe aksesorë të përdorur për rritjen e fidanëve,

Shuma e parave (2700) euro lidhur me trafikun e drogës,

Çelësat që i korrespondonin një automjeti që përdornin dhe që ishte raportuar i vjedhur në shkurt 2022, ndërkohë që vihet re se i kishin vendosur targa false


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.