Parlamenti diskuton sot faljen e gjobave dhe qirave

30/04/208:09

Shperndaje:


Në këtë seancë priten të miratohet dhe falja e gjobave të vendosura deri më tani nga nga policia për këmbësorët dhe shoferët që thyen masat shtrënguese kundër përhapjes së koronavirusit falen nga qeveria. Gjithsej, janë 7107 gjoba për këmbësorët dhe 1941 gjoba për drejtuesit e automjeteve, që u rikthehen patentat dhe makinat e bllokuara për të nisur nga java e ardhshme si të barabartë pas futjes në fuqi të Kodit Penal.

Një tjetër pikë që do miratohet është dhe falja e qirave. Në aktin normativ nr 3 thuhet se -Të gjithë qiramarrësit, persona fizikë/juridikë, me të ardhura deri në 14 000 000 (katërmbëdhjetë milionë) lekë në vit, të cilët kanë kontratë noteriale qiraje për zhvillimin e aktivitetit të tyre ekonomik, të nënshkruar përpara shpalljes së gjendjes së epidemisë nuk do ta paguajnë detyrimin e qirasë për dy muaj, prill dhe maj 2020.” /Shqiptarja.com


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.