Ndahet nga jeta Lordi i Butrintit! Krijoi fondacionin ”Butrinti” bashkë me lordin Rothcild

23/01/2216:37

Shperndaje:

Eshte ndare keto dite nga jeta, Lordi anglez John Sainsbury, ( Xhon Seinsberi) njeriu qe ka dhene nje kontribut te jashtezakonshem per ruajtjen e trashegimise arkeologjike shqiptare ne parkun e Butrinit.

Lord Sainsbury nje nga njerzit me te pasur te Britanise, permes rrjetit te supermarketeve me te njejtin emer, bashke me Lordin Rothchild (Rothcajlld) ne vitin 1993 krijuan Fondacionin Butrinti, tashme zone e mbritjur nga Unesko-ja.

Lordi John Sainsburi, miliarderi i rrjetit te supermarketeve me te njejtin emer ne Britani, dhe nje filantrop i rralle, eshte ndare nga jeta ne moshen 92 vjecare, i cili njihet gjeresisht si nje mik i Shqiperise dhe shqiptareve, pasi jo vetem krijoje Fondacionin Butrinit ne vitin 1993, bashke me mikun e tij nje tjeter lord nga me te pasurit Lordin Rothchild, por ka qene mbrojts I te drejtave te shqiptareve te Kosoves.

Ne nje interviste ne 1994 per BBC ne Londer, Lordi Sainsbury tregonte sesi nga vila e tij ne Korfuz ne vitet e komunizimit kishte kuriozitetin e pashuar per te vizituar Shqiperine e izolura dhe parkun e Butrinin, ku ai investoj shume per tu shnderuar ne zone te mbrojtur arkeologjike nga Uneskoja.


Postimet e fundit

©SARANDAWEB - 2021 • Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.